Ma zastąpić nieprzyjemne dla pacjentów zastrzyki. Nowatorską pigułkę zaprezentował zespół naukowców z MIT i Massachusetts General Hospital (MGH) na łamach magazynu „Journal of Pharmaceutical Sciences".
– Wierzymy, że tabletka będzie skutecznym sposobem na uniknięcie infuzji lub podskórnych zastrzyków – mówi gastroenterolog Giovanni Traverso z MGH, jeden z głównych autorów artykułu.
Kapsułki mają służyć do dostarczania leków dla różnego rodzaju terapii. Zapobiegają degradacji leków i wstrzykują substancję leczniczą bezpośrednio do błony śluzowej. Akrylowa pigułka nie jest mała, ale da się połknąć. Ma 2 cm długości i 1 cm średnicy. Wewnątrz znajduje się zbiornik na lek. Otoczony jest powlekanymi igłami o długości około ?5 mm ze stali nierdzewnej, ustawionymi na sztorc, tak jak kolce na ciele jeża.
Aby sprawdzić, czy taki rodzaj pigułki umożliwia bezpieczne dostarczanie leku, naukowcy przetestowali je na świniach. Do testów użyli insuliny. Igły w pigułce z powodzeniem wstrzykiwały substancję do błony śluzowej żołądka, jelita cienkiego i grubego, obniżając poziom glukozy we krwi zwierząt. Naukowcy nie stwierdzili żadnych śladów uszkodzenia tkanek po przejściu tabletki przez układ pokarmowy.
Mimo że przetestowane zostały jedynie pigułki z insuliną, badacze przewidują, że będą najbardziej przydatne do preparatów biologicznych. Należą do nich przeciwciała stosowane w leczeniu raka i chorób autoimmunologicznych, takich jak zapalenie stawów czy choroba Crohna. Ta klasa leków obejmuje również szczepionki oraz tzw. rekombinowane DNA i RNA.