Więcej ciała, dłuższe życie

Niewielki zapas tłuszczu w organizmie sprzyja długowieczności – ustalili amerykańscy naukowcy

Aktualizacja: 08.01.2013 11:34 Publikacja: 07.01.2013 22:52

Więcej ciała, dłuższe życie

Foto: ROL

Zgodnie z powszechnie panującym przekonaniem, współczynnik śmiertelności wśród ludzi ważących zbyt dużo jest wyższy niż u tych, których waga utrzymuje się w normie. Jednak najnowsze ustalenia amerykańskich badaczy stoją w sprzeczności z tym przekonaniem. Odkryli oni, że niewielki przerost tkanki tłuszczowej ma korzystny wpływ na zdrowie i w rezultacie na przeżywalność. Natomiast poważna otyłość jest dla zdrowia zgubna, zarównio w opinii lekarzy, naukowców, jak i laików.

Zaskoczenie

Zanim zostanie spełnione odwieczne marzenie ludzkości, czyli zanim zostanie odnaleziony klucz do nieśmiertelności, naukowcy na całym świecie nie ustają w wysiłkach zmierzających do odkrywania sposobów i czynników przedłużających życie.

Zdążyli już udowodnić, że na długowieczność składa się wiele czynników, zarówno genetycznych, jak i środowiskowych. Na przykład, badania naukowe – doświadczalne i statystyczne – wykazały, że zdrowa żywność w umiarkowanych ilościach czy regularna aktywność fizyczna zwiększają szanse na długie życie.

I odwrotnie – brak ruchu, nadmiar pożywienia prowadzą do otyłości, powodują zakłócenia w przemianie materii, przyczyniają się do rozwoju chorób serca i układu krążenia, nadciśnienia, cukrzycy, nowotworów.

Na tle tego obrazu, zaskakują wyniki uzyskane przez badaczy z amerykańskiego National Center for Health Statistics. Przeanalizowali oni dane dotyczące powodów śmiertelności zawarte w 97 artykułach zamieszczonych na łamach pisma JAMA – Journal of the American Medical Association.

Dane zawarte w każdym z tych artykułów, uwzględniające śmiertelność wśród otyłych, porównywane były ze wskaźnikiem masy ciała BMI (Body Mass Index). Oblicza się go przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podany w metrach. Wartość BMI poniżej 16 oznacza niedożywienie, od 18,5 do 25 oznacza wagę prawidłową, 25 - 30 to nadwaga, powyżej 30 - otyłość.

Dane zawarte w analizowanych artykułach dotyczą badań obejmujących w sumie 2 880 000 osób i 270 000 przypadków zgonów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Europie, Australii, Meksyku, Indiach, Chinach, Japonii, Brazylii i Izraelu. Jest to wystarczająco duża próba do wyciągania wiarygodnych wniosków.

Wnioski te są zaskakujące. W grupie, której wskaźnik BMI zawiera się między 25 a 30, a więc w grupie z nadwagą, wskaźnik śmiertelności jest niższy o 6 proc. w porównaniu z grupą o wskaźniku BMI normalnym, od 18,5 do 25. W grupie z umiarkowaną otyłością (BMI 30 - 35) szanse przeżycia są takie same jak w grupie o wadze prawidłowej. Dopiero poważna nadwaga, przy wskaźniku BMI powyżej 35 sprawia, że wskaźnik śmiertelności gwałtownie wzrasta, aż o 29 proc.

Zbliżone rezultaty uzyskali naukowcy pracujący na zlecenie japońskiego Ministerstwa Zdrowia i Pracy. Z ich badań obejmujących grupę około 50 tys. osób wynika, że mężczyźni z indeksem masy ciała BMI poniżej 18,5 osiągają średni wiek 74,54 lat, kobiety – 81,79 lat. Natomiast w grupie z lekką nadwagą, ze wskaźnikiem BMI 35 - 30, mężczyźni statystycznie dożywają 81,64 lat, kobiety – 88,5 lat.

Powody nieznane

Z badań amerykańskich i japońskich nie wynika, dlaczego lekka nadwaga sprzyja dłuższemu życiu. Uczeni z National Center for Health Statistics przypuszczają, że niewielki nadmiar tłuszczu stanowi zapas, z którego organizm może czerpać w razie kłopotów zdrowotnych.

Biorą także pod uwagę prozaiczny powód: ludzie z nadwagą wcześniej od innych zgłaszają się do lekarza (szpitala) w razie problemów zdrowotnych, w związku z czym korzystają z szybszej i pełniejszej pomocy medycznej, co znajduje odbicie w długości życia.

Szukając przyczyn statystycznie dłuższego życia grupy z lekką nadwagą, nie należy także zapominać o klasycznych czynnikach,  takich jak choćby palenie tytoniu czy stres. Poza tym, wskaźnik BMI ukazuje tylko jeden parametr – wagę, nie informuje o składzie biochemicznym ciała danego człowieka, na przykład o niedoborze czy nadmiarze rozmaitych substancji takich jak żelazo czy wapń, wpływających na fizjologię i w rezultacie na zdrowie i długowieczność. Niektórzy ludzie, o mocno rozbudowanej muskulaturze, mogą należeć do grupy BMI z nadwagą czy wręcz otyłych,  mimo braku rezerw tłuszczu w ich organizmach.

Dlatego te zaskakujące rezultaty o niczym nie rozstrzygają, należy je traktować z dużą ostrożnością.

Materiał Partnera
Przerwana lekcja. Niedostępne miasto znów otwarte dla polskich archeologów
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Nauka
Pół na pół. Skąd bierze się taki rozkład wyborczych głosów? Fizycy zbadali zjawisko
Nauka
Częściowe zaćmienie Słońca już 29 marca. O której godzinie zacząć obserwację?
Nauka
Rekiny wydają dźwięki. Naukowcy nagrali je po raz pierwszy w historii
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Nauka
Dlaczego nie pamiętamy pierwszych lat życia? Najnowsze wyniki badań
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście