Sztuczna ręka czuje jak prawdziwa

Protezę dłoni, pozwalającą człowiekowi czuć kształt przedmiotów, opracowali europejscy inżynierowie.

Publikacja: 07.02.2014 08:39

– Pierwszy raz pacjent z amputowaną dłonią uzyskał możliwość czucia przez zmechanizowaną protezę – podkreśla prof. Silvestro Micera z Politechniki Federalnej w Lozannie. Oprócz Szwajcarów nad urządzeniem nowej generacji pracowali również specjaliści z Włoch i Niemiec.

Pacjentem jest 36-letni Duńczyk Dennis Aabo Sorensen, który stracił lewe ramię w wybuchu fajerwerków. Bioniczne protezy umożliwiające ruch palców i nadgarstka znane były już wcześniej. Ale pierwszy raz czujniki w mechanicznych palcach podłączono do układu nerwowego. Jak wyjaśnia prof. Micera, impulsy z czujników są „tłumaczone" przez komputer i przekazywane do mózgu.

– Mogę czuć rzeczy, których nie mogłem dotknąć od ponad dziewięciu lat – mówił zachwycony protezą Sorensen.

Prototyp jest tylko jeden. Pierwszy pacjent testował go przez miesiąc. W laboratorium używał lewej ręki z zasłoniętymi oczami i w słuchawkach wygłuszających dźwięki. Wszystko po to, aby lekarze mogli sprawdzić, czy rzeczywiście odbiera on kształt i sztywność przedmiotów dotykiem.

– Wreszcie mogę czuć przedmioty i nie muszę na nie patrzeć. Mogę posługiwać się nimi nawet w ciemnościach – mówił Sorensen.

Pacjenta chwali neurolog Paolo Rossini ze słynnej rzymskiej polikliniki Agostino Gemelli: – Jest bohaterem. Oddał nam miesiąc swojego życia i przeszedł dwie operacje, żeby móc testować to urządzenia.

Nauka
Obraz, notatki na marginesach. Co staropolskie książki mówią o ich czytelnikach?
Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku
Nauka
Niezwykły fenomen „mlecznego morza”. Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki
Nauka
„Wpływ psów na środowisko jest bardziej zdradliwy niż się uważa”. Nowe wyniki badań
Nauka
Zanika umiejętność pisania. Logika i gramatyka zaczynają przerastać młode pokolenie