Zdumienie naukowców wywołała niewielka żaba żyjąca w dżungli na indonezyjskiej wyspie Sulawesi. Okazała się wyjątkiem spośród ponad 6 tys. znanych gatunków żab. Herpetolog Jim McGuire z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley z kolegami dokładnie zbadał rzadki gatunek żaby Limnonectes larvaepartus. Okazało się że samica żab nie składa jaj w wodzie, a.... rodzi kijanki.

— Najbardziej zdumiewające że ten gatunek żaby rozmnaża się w podobny sposób jak my sami — powiedział Jim McGuire. — Prawie wszystkie żaby na świecie rozmnażają się w ten sposób, że zapłodnienie następuje na zewnątrz organizmu. Samiec spryskuje spermą jaja składane przez samicę — powiedział McGuire— Ale istnieje wiele dziwnych modyfikacji standardowego sposobu. Ta żaba jest jednym z zaledwie 10 czy 12 gatunków, u których zapłodnienie następuje wewnątrz organizmu. I jedynym, który rodzi kijanki.

Limnonectes larvaepartus ma zwykle szare lub brązowe ubarwienie, mierzy ok 4 cm długości i waży ok. 5 gramów. Żyje w niewielkich zbiornikach wodnych. Samce mają występy kostne podobne do kłów w dolnej szczęce, które są wykorzystywane w walce. Gatunek został odkryty przez indonezyjskiego badacza Djoko Iskandara w 1998 roku.

Ale pełny opis gatunku Iskandar, McGuire i Ben Evans z McMaster University w Ontario w Kanadzie opublikowali dopiero teraz na łamach magazynu „PLoS ONE".