Czy można zmodyfikować pamięć? Czy można wszczepić wspomnienia?

Manipulując sygnałami elektrycznymi mózgu, naukowcy stworzyli nowe wspomnienia.

Aktualizacja: 10.03.2015 20:26 Publikacja: 10.03.2015 20:00

Arnold Schwarzenegger – filmowy Douglas Quaid i agent Hauser – podczas wszczepiania wspomnień („Pami

Arnold Schwarzenegger – filmowy Douglas Quaid i agent Hauser – podczas wszczepiania wspomnień („Pamięć absolutna”)

Foto: materiały prasowe

To brzmi jak opis z filmu science fiction: manipulacje pamięcią, tworzenie wspomnień, zamiana przeżyć nieprzyjemnych w przyjemne. Naukowcy zrobili w swoich laboratoriach myszom to, co widzieliśmy w filmie „Pamięć absolutna".

Tam Arnold Schwarzenegger siadał w fotelu, a technicy mieli mu wszczepić wspomnienia ekscytującej podróży na Marsa. Podobnej próby podjęli się specjaliści z paryskiego Instytutu Fizyki i Chemii Przemysłowej (ESPCI) – tyle że eksperymenty robili na zwierzętach.

Na razie to bardzo proste fragmenty pamięci – w końcu chodzi o myszy. Naukowcy wszczepili im pamięć o dobrze kojarzących się miejscach w labiryncie (dobrze kojarzące się, czyli z jedzeniem). Ale w przyszłości możliwe będzie formowanie bardziej złożonych konstrukcji – wspomaganie edukacji, wymazywanie traumatycznych wspomnień, a nawet dodawanie nowych.

Zespół Karima Benchenane'a najpierw sprawdził, które neurony w mózgach zwierząt aktywują się podczas zwiedzania nowych miejsc. W ten sposób w mózgach myszy tworzy się mapa środowiska. Odpowiedzialne są za to tzw. komórki miejsca – odkrycie tego biologicznego systemu nawigacyjnego przyniosło w ubiegłym roku Nagrodę Nobla trójce badaczy – Amerykaninowi Johnowi O'Keefe oraz małżeństwu May-Britt i Edvarda Moserów z Norwegii. Te same neurony aktywują się, gdy zwierzę przypomina sobie jakieś miejsce.

Dzięki wszczepionym do mózgu elektrodom naukowcy mogli precyzyjnie określić, które neurony związane są z konkretnymi miejscami w zagrodzie dla myszy. Aktywność ich umysłów była monitorowana jednak również podczas snu. Wtedy mysi mózg odtwarza doświadczenia, formując pamięć długotrwałą.

Za każdym razem, gdy elektrody wykrywały aktywność określonego neuronu miejsca, komputer generował impuls elektryczny pobudzający układ nagrody. W ten sposób badacze wytworzyli przyjemne skojarzenia. Gdy myszy obudzono, zachowywały się tak, jakby doskonale znały topografię labiryntu. Od razu kierowały się tam, gdzie spodziewały się otrzymać nagrodę. Pamiętały, że jest to przyjemne miejsce.

Według Benchenane'a, który opisuje doświadczenia zespołu na łamach „Nature Neuroscience", to dowód na to, że stworzono wspomnienia, które zwierzęta mogą w sposób celowy wykorzystać. – To nie jest zachowanie automatyczne – uważa Benchenane. – Sztucznie wytworzyliśmy powiązanie między konkretnym miejscem a przyjemnością, a zwierzę świadomie je wykorzystuje.

To istotna różnica, zachowania podświadome bowiem udawało się „programować" już wcześniej. Magazyn „New Scientist" przypomina doświadczenia Instytutu Weizmanna sprzed pół roku, w którym naukowcy skojarzyli papierosy z zapachem zgniłych jaj. W efekcie palacze – podświadomie – rzadziej sięgali po papierosy.

W przypadku techniki proponowanej przez Francuzów możliwości są daleko większe. Naukowcy sądzą na przykład, że podobnie jak komórki miejsca działają komórki przyjaciół (nazywają je nawet komórkami Jennifer Aniston – aktorki z serialu „Przyjaciele"). Odpowiednie pobudzanie mózgu mogłoby sprawić, że bylibyśmy przekonani, iż kogoś znamy, a nawet lubimy.

– Można o tym wszystkim myśleć w kategoriach medycznych, ale również w orwellowskich, gdzie rząd będzie kontrolował umysły ludzi – mówi „New Scientistowi" Loren Frank z Uniwersytetu Kalifornijskiego. – Nie martwię się tym, bo zrobić to byłoby niewiarygodnie trudno. Ale nie jest to niemożliwe.

Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Nauka
Kiedy gospodarki są w szoku? Co i jak kształtuje cykle koniunkturalne
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Nauka
Obraz, notatki na marginesach. Co staropolskie książki mówią o ich czytelnikach?