Greta Thunberg popłynie do USA zeroemisyjnym jachtem

Greta Thunberg, młoda działaczka ekologiczna, wyrusza w środę do Nowego Jorku na szczyt ONZ na pokładzie zeroemisyjnego jachtu dowodzonego przez potomka monakijskiej rodziny książęcej.

Aktualizacja: 14.08.2019 09:24 Publikacja: 14.08.2019 09:10

Greta Thunberg popłynie do USA zeroemisyjnym jachtem

Foto: AFP

qm

16-letnia Szwedka, której strajk szkolny zainspirował dzieci na całym świecie do protestów przeciwko bezczynności polityków w sprawie globalnego ocieplenia, odmawia latania ponieważ jej zdaniem samoloty sa odpowiedzialne za zbyt wysoką emisję dwutlenku węgla. Aktywistka uda się jednak do Nowego Jorku, aby uczestniczyć we wrześniowych rozmowach w siedzibie ONZ - wraz ze swoim ojcem oraz filmowcem, który ma dokumentować podróż, popłynie do USA na pokładzie jachtu Malizia II.

18-metrową łódź kierują: Pierre Casiraghi, wiceprezydent Monaco Yacht Club i członek rodziny rządzącej księstwem, oraz niemiecki żeglarz dookoła świata Boris Herrmann.

Podróż potrwa około dwóch tygodni - jacht może podróżować z prędkością około 35 węzłów (70 kilometrów na godzinę), ale przez większość czasu będzie płynął pod wiatr, więc będzie poruszał się wolniej. - Celem jest bezpieczne dotarcie do Nowego Jorku - powiedział Herrmann agencji AFP.

Jacht jest przeznaczony do wyścigów, z wyposażeniem, które unosi go nad wodą w celu szybszego i płynniejszego płynięcia. Pod pokładem panują jednak dość spartańskie warunki - łódź wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt nawigacyjny, pokładowe laboratorium oceaniczne do monitorowania poziomów CO2 w wodzie oraz tylko cztery prycze. Herrmann i Casiraghi będą dzielić jedną, śpiąc na zmianę.

- Nie można prosić o wiele, jeśli można żeglować przez Atlantyk za darmo - komentowała warunki na jachcie Greta Thunberg. - Jestem wdzięczna za to, co mam - dodała.

Toaleta to niebieskie plastikowe wiadro z biodegradowalną torbą, którą można wyrzucić za burtę, a posiłkami będą liofilizowane paczki wegańskich potraw zmieszanych z wodą podgrzaną na małym piecu gazowym. Łódź wyposażona jest też w panele słoneczne oraz dwa generatory wodne, które razem zapewniają całą energię elektryczną potrzebną na pokładzie.

Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku
Nauka
Niezwykły fenomen „mlecznego morza”. Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki
Nauka
„Wpływ psów na środowisko jest bardziej zdradliwy niż się uważa”. Nowe wyniki badań
Nauka
Zanika umiejętność pisania. Logika i gramatyka zaczynają przerastać młode pokolenie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nauka
Kwietniowa pełnia już wkrótce. Kiedy Różowy Księżyc rozświetli niebo?