Orzekając o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, sąd nakazuje wstrzymanie eksmisji do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego. Wyroków sądowych nakazujących eksmisję w zasadzie nie wykonuje się w okresie od 1 listopada do 31 marca roku następnego włącznie, jeżeli osobie eksmitowanej nie wskazano lokalu, do którego ma nastąpić przekwaterowanie. Wykonując eksmisję bez prawa do lokalu socjalnego lub zamiennego, komornik wstrzyma się z jej dokonaniem aż do momentu, gdy gmina, właściciel lub najemca wskaże tymczasowe pomieszczenie.
Pomieszczenie tymczasowe, do którego kierowany jest najemca i osoby z nim zamieszkujące nieposiadające prawa do lokalu socjalnego lub zamiennego, powinno odpowiadać określonym standardom. Takie pomieszczenie powinno przede wszystkim nadawać się do zamieszkania oraz mieć taki metraż, by na jedną osobę przypadało co najmniej 5 mkw. powierzchni mieszkalnej.
Dodatkowo wymaga się, by pomieszczenie to znajdowało się w tej samej miejscowości, w której znajdował się lokal dotychczas zajmowany przez eksmitowanego najemcę. Ponadto pomieszczenie zastępcze powinno posiadać dostęp do wody i do ustępu, choćby znajdowały się poza budynkiem, a także oświetlenie, możliwość ogrzewania, musi i zapewniać możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków , przy czym nie jest wymagane zapewnienie samego urządzenia, ale np. zainstalowanie instalacji gazowej lub elektrycznej, które umożliwiają przygotowanie posiłków.
Ograniczenia, o których mowa, nie będą jednak dotyczyły tych właścicieli, którzy zawrą umowę najmu okazjonalnego z zachowaniem wszystkich wymogów przewidzianych w ustawie o ochronie praw lokatorów.[/ramka]
[i]Wojciech Szybkowski, partner, radca prawny