- Jeśli nieruchomość należy nie tylko do dłużnika, ale również do innej osoby (np. pozostaje on w związku małżeńskim i w jego związku panuje ustrój wspólności majątkowej), tytuł wykonawczy musi również obejmować współwłaściciela nieruchomości, w przeciwnym wypadku wniosek będzie podlegał oddaleniu.
- Jeżeli dłużnik zmienił nazwę lub adres firmy i dane te nie są tożsame z danymi widniejącymi w księdze wieczystej nieruchomości lub na tytule wykonawczym, należy wykazać, np. odpisem pełnym z KRS lub innymi dokumentami, że to ten sam podmiot.
Dodatkowo do wniosku o wpis hipoteki przymusowej załączyć należy wniosek o zmianę danych właściciela nieruchomości w zakresie nazwy lub siedziby dłużnika, w przeciwnym wypadku wniosek może podlegać oddaleniu. Na podstawie art. 626[sup]2[/sup] § 5 k.p.c. wniosek o dokonanie wpisu może złożyć nie tylko właściciel nieruchomości, ale również wierzyciel, jeżeli przysługuje mu prawo, które może być wpisane w księdze wieczystej.
- Jeśli dłużnik zbył nieruchomość, zanim został złożony wniosek o wpis hipoteki przymusowej, wierzyciel z pewnością nie będzie mógł ustanowić na niej swego zabezpieczenia.
[b]Tożsamość wnioskodawcy[/b]
- Jeśli wierzyciel po uzyskaniu tytułu egzekucyjnego zmienił nazwę firmy, należy stosownymi dokumentami (np. uchwałą o zmianie firmy spółki lub pełnym odpisem z KRS) wykazać tożsamość wnioskodawcy.
- Jeśli wierzyciel jest wpisany do KRS, do wniosku bezwzględnie należy załączyć odpis z tego rejestru (w przypadku zgodności danych wnioskodawcy może być to odpis skrócony), aby sąd mógł stwierdzić, czy osoba podpisująca się pod wnioskiem ma prawo do reprezentowania podmiotu gospodarczego. Wniosek muszą podpisać wszystkie osoby, które reprezentują przedsiębiorcę w sposób łączny.
- Jeśli wierzyciel reprezentowany jest przez pełnomocnika, do wniosku musi zostać załączony wypełniony formularz KW-PP, pełnomocnictwo w oryginale podpisane przez osoby upoważnione do występowania w imieniu podmiotu gospodarczego oraz dowód uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 17 zł, wpłaconej na rachunek urzędu miasta/gminy, w której znajduje się sąd.
[b]Prawidłowe wypełnienie wniosku[/b]
- Wniosek wypełniamy na formularzu KW-Wpis, który możemy uzyskać w sądzie wieczystoksięgowym lub na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
- Należy we wniosku zaznaczyć kwadrat przy polu oznaczonym jako „Wpis prawa, ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością, roszczenia lub hipoteki”, a w „Treści żądania” wpisać: Zgodnie z (np.) wyrokiem Sądu Rejonowego ____ z dnia ____ w sprawie o sygnaturze ____ opatrzonego klauzulą wykonalności w dniu ______, wnoszę o ustanowienie hipoteki przymusowej zwykłej w wysokości _____ na nieruchomości, dla której Sąd Rejonowy w ____ prowadzi księgę wieczystą o numerze _ ____.
- Wartość przedmiotu żądania powinna zostać określona w wysokości głównej wierzytelności, która widnieje na tytule wykonawczym, nie należy doliczać do niej odsetek, nawet jeśli tytuł je obejmuje.
- W polu „Wykaz dokumentów załączonych do wniosku” wyszczególniamy wszystkie dokumenty, dowody i dodatkowe formularze, tak aby uniknąć odrzucenia wniosku w razie zaginięcia któregokolwiek z nich.[/ramka]
Wniosek należy opłacić przed jego złożeniem w sądzie. Koszt wpisania hipoteki przymusowej bez względu na jej wartość wynosi 200 zł. Przedsiębiorca może je uiścić za pomocą znaków sądowych, poprzez dokonanie wpłaty w kasie sądu lub przelewem na jego rachunek bankowy. Konsekwencją braku opłaty jest pisemne wezwanie do jej uzupełnienia w terminie tygodniowym, a w razie jej nieuiszczenia – odrzucenie wniosku.
[srodtytul]Nawet gdy trwa egzekucja [/srodtytul]
Oczywiście wpisanie hipoteki przymusowej do księgi wieczystej nieruchomości nie może być celem samym w sobie. Jeśli dłużnik pomimo jej ustanowienia nadal nie reguluje zobowiązań, wskazane jest wszczęcie przez wierzyciela egzekucji z nieruchomości.
[b]Uwaga! [/b]W przypadku gdy inny wierzyciel rozpoczął egzekucję z nieruchomości, zanim przedsiębiorca złożył wniosek o wpis hipoteki przymusowej, zostanie ona wprawdzie ujawniona w księdze wieczystej nieruchomości, jednakże spóźniony wnioskodawca nie zajmie uprzywilejowanej pozycji wśród wierzycieli hipotecznych, którzy w pierwszej kolejności zostaną zaspokojeni ze środków pochodzących ze sprzedaży nieruchomości.
Jeśli pozostaną jakiekolwiek „nadwyżki” tych środków, będzie on zaspokojony proporcjonalnie do wysokości posiadanej wierzytelności wraz z innymi podmiotami, które przystąpiły do egzekucji z nieruchomości, ale nie były wierzycielami hipotecznymi przed jej wszczęciem.
Gdyby jednak egzekucja z nieruchomości okazała się bezskuteczna np. z uwagi na brak osób zainteresowanych jej zakupem, przedsiębiorca będzie już miał zagwarantowaną pozycję w kolejce uprzywilejowanych wierzycieli po wszczęciu kolejnego procesu egzekucyjnego i z tego względu warto złożyć wniosek o wpis hipoteki przymusowej nawet na etapie, gdy trwa już egzekucja z nieruchomości.
[ramka][b]Czytaj [link=http://www.rp.pl/temat/270944.html]więcej o hipotece[/link] [/b][/ramka]
[ramka][b]Zobacz cały poradnik [link=http://www.rp.pl/temat/538442.html]o egzekucji długów z nieruchomości[/link][/b][/ramka]