Umową najmu okazjonalnego jest umowa najmu lokalu służącego do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali. Umowa zawarta jest na czas określony i nie dłuższy niż dziesięć lat.
Przepisy dotyczące umowy najmu okazjonalnego znajdują się w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CA35DCAF28976442882FC07575CA5399?id=176767]ustawie o ochronie praw lokatorów[/link] w związku z wejściem w życie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=339010]ustawy z 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU z 2010 r. nr 3, poz. 13)[/link].
Najem okazjonalny kształtują z jednej strony przepisy, z drugiej zaś – szczegółowe postanowienia ujęte w umowie, jaką zawierają właściciel lokalu i wynajmujący. Umowa nie może zawierać postanowień sprzecznych z prawem. Zarówno umowa najmu okazjonalnego, jak i wszelkie zmiany tej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
Bez zgody właściciela najemca nie może oddać lokalu lub jego części do bezpłatnego używania ani go podnająć. Jednakże zgoda właściciela nie jest wymagana co do tych osób, względem których najemca jest obciążony obowiązkiem alimentacyjnym.
[srodtytul]Elementy umowy[/srodtytul]