W piątek, 17 stycznia, Sąd Najwyższy w USA postanowił utrzymać w mocy przyjętą w kwietniu 2024 roku ustawę, która zmusza chińską spółkę do zbycia swoich udziałów w TikToku bądź zmierzenia się z zakazem działalności na amerykańskim rynku. Kongres tłumaczył tę decyzję zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego płynącym ze strony Chin.
6 grudnia TikTok przegrał w Sądzie Apelacyjnym USA dla Okręgu Kolumbii, a teraz poniósł porażkę także w Sądzie Najwyższym. Sędziowie jednogłośnie odrzucili w piątek skargę ByteDance, właściciela TikToka, który argumentował, że zakaz stanowi naruszenie pierwszej poprawki do konstytucji mówiącej o wolności słowa. Prezes TikToka przekonywał, że nie odpuści i firma zamierza pozostać w Stanach Zjednoczonych.
To koniec TikToka w USA? Sąd Najwyższy podjął decyzję
Zgodnie z ustawą, zakaz TikToka w Stanach Zjednoczonych ma wejść w życie już w najbliższą niedzielę, 19 stycznia 2025 r. Piątkowa decyzja Sądu Najwyższego może oznaczać gwóźdź do trumny dla popularnej chińskiej platformy służącej do udostępniania krótkich materiałów wideo, z której korzysta obecnie 170 mln Amerykanów, głównie młodych.
„Nie ma wątpliwości, że dla ponad 170 milionów Amerykanów TikTok oferuje wyjątkowy i szeroki kanał do ekspresji, sposób na rozrywkę i integrację w społeczności” – napisali sędziowie w decyzji, cytowanej przez New York Times.
Czytaj więcej
Niebawem 170 mln amerykańskich użytkowników TikToka zostanie odciętych od aplikacji. W tej sytuacji zaczął się exodus na inną chińską platformę – Xiaohongshu, znaną też jako RedNote. Ta już wspięła się na szczyt rankingu App Store.