Wspominam o nim, bo Grecja to najbardziej obiecujący kraj winiarski na nadchodzące lata. Dzięki bogactwu szczepów autochtonicznych Grecja ma ogromną szansę wzbogacenia winiarskiej Europy. Odmiany lokalne, rosnące w różnych częściach kraju, lecz najciekawsze na Peloponezie i na wyspach, przynoszą nowe smaki. Są to wina oryginalne i niepowtarzalne, ile można pić identycznych marlotów, cabernetów czy chardonnay. Te odmiany są również w Grecji uprawiane, ale jest nadzieja, że Grecy zrozumieją, na czym polega ich prawdziwy skarb.
[srodtytul]Dla koneserów: na słoną wulkaniczną nutę[/srodtytul]
Najmniej doceniane i znane z wielkich win białych: wina z gleb wulkanicznych na greckiej wyspie Santorini i w węgierskim wzgórzu Somló nieopodal Balatonu. W winach tych odnajdziemy charakterystyczne dla tego typu gleby nuty słone. Koneserzy cenią je bardzo wysoko. Ale dla zwykłych winofilów wina te, zwłaszcza z Somló, będą trudne do zaakceptowania. Samo wzgórze Somló (431 m n.p.m.) jest nierealne. Oto nagle na równinie wyrasta płaski, rozciągnięty garb. Podobne, nieco mniejsze wzgórza wulkaniczne znajdziemy nieopodal, nad zachodnim, ciekawszym brzegu Balatonu. Nad jeziorem mieści się wiele ośrodków spa dla zamożniejszych turystów.
Łatwiejszą wersję nut słonych odnajdziemy w winach powstałych w okolicach wulkanu Etna czy w winach Lugana znad włoskiego jeziora Garda, po jego południowo-zachodniej stronie.
Brzegi tego malowniczego jeziora otaczają wysokie wzgórza, na których winorośl pnie się obok gajów oliwnych. Z tych ostatnich pochodzi jedna z najlepszych oliw świata. Ze względu na wiejące tu wiatry jezioro lubią żeglarze i windsurferzy.
Słone smaki w białych winach stały się dziś bardzo modne. Ich amatorzy powinni też zwrócić się ku wytrawnym sherry, powstającym w gorącej Andaluzji, zwłaszcza wersji zwanej Manzanilla. Manzanilla to również jedno z najlepszych i najtańszych, mocno wytrawnych białych win świata. Ta biel odpowiada pejzażowi andaluzyjskiemu: jałowemu, kredowemu, niemal pustynnemu. Jeśli można powiedzieć o krajobrazie, że jest wytrawny, Andaluzja byłaby świetnym przykładem.