Czternaście nominacji dla Polaków

Nasi artyści są licznie reprezentowani w ogłoszonych nominacjach do prestiżowych w Europie nagród – niemieckich OPUS Klassik.

Publikacja: 24.07.2020 17:40

Jan Lisiecki

Jan Lisiecki

Foto: Deutsche Grammopfon

Te wyróżnienia za najlepsze nagrania płytowe przyznawane są w aż 25 kategoriach. W przeciwieństwie do wielu innych tego typu nagród w każdej z nich jest znacznie więcej niż pięć nominacji.

Ale też OPUS Klassik bierze pod uwagę coroczne dokonania niemal całego światowego przemysłu fonograficznego.

W płytowym bogactwie firmowanym przez najwybitniejszych artystów jest w tym roku wiele polskich akcentów. Na tytuł śpiewaka roku mają więc szansę Piotr Beczała za tytułową rolę w „Lohengrinie” Wagnera zarejestrowanym na festiwalu w Bayreuth, a także kontratenor Jakub Józef Orliński doceniony aż za trzy wydane w ostatnich miesiącach albumach – „Facce d’amore”, „Rossi: La Lyra d’Orfeo” oraz „Rodelinda” Händla.

Dwie pierwsze płyty mogą ponadto przynieść Jakubowi Jakubowi Orlińskiemu nagrodę w kategorii: najlepsze nagranie solowe. Z kolei wydany przez Deutsche Grammophon „Lohengrin” z Piotrem Beczałą i Tomaszem Koniecznym w rolach głównych ubiega się o wyróżnienie jako najlepsze wykonanie opery XIX-wiecznej. A „Rodelinda” znalazła się wśród najlepszych albumów z operami powstałymi w XVII i XVIII wieku.

Wagnerowską płytę DVD z polskimi śpiewakami odnajdziemy też w nominacjach w kategorii: najlepsze produkcja audiowizualna. „Lohengrin” rywalizuje tu z kompletem koncertów fortepianowych Beethovena nagranym dla Deutsche Grammophon przez Jana Lisieckiego. Wystąpił on w podwójnej roli: jako pianista i dyrygent prowadzący słynny brytyjski zespół Academy of St. Martin in the Fields.

Ten album odnajdziemy też zarówno w kategorii – najlepsze nagranie koncertowe, jak i wśród nominacji dla najlepszego instrumentalisty. Tu zresztą doceniono jeszcze jedną płytę 25-letniego Jana Lisieckiego, który z niemieckim barytonem Matthiasem Goerne zarejestrował pieśni Beethovena.

Tylko jedną nominację, ale jakże cenną (solowe nagranie instrumentalne) otrzymał związany z Gdańskiem Andrzej Szadejko za płytę „Musica baltica vol. 6.” nagraną na organach w tamtejszym kościele św. Trójcy. Zaprezentował na niej utwory gdańskich kompozytorów z okresu późnego baroku – Theophila Andreasa Volckmara i Daniela Magnusa Gronaua.

Tegorocznych laureatów OPUS Klasik poznamy 18 października. W poprzednich latach nagrody zdobyli Jakub Józef Orliński za fonograficzny debiut w 2018 r. i Piotr Beczała (najlepszy śpiewak, 2014).

Kultura
Podcast „Rzecz o książkach”: Wojna szybko się nie skończy – Aldona Hartwińska
Kultura
Anna Łazar dyrektorką Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w Warszawie
Kultura
NIK w MSN. Czy kontrola wpłynie na kampanię prezydencką Rafała Trzaskowskiego?
Kultura
Biblię Gutenberga można wystawiać tylko przez 60 dni w roku
Kultura
Krystian Zimerman wygrał w sądzie pieniądze za dawne tournée