Na pajęczych niciach rosa osiada tysiącami kropelek. Pająki w niewielkim tylko stopniu skorzystają z tej wody, poczekają cierpliwie aż wyparuje. Nie są też istotami wodnymi. Ba, wśród około 800 występujących u nas gatunków pająków jest tylko jeden wodny – pająk topik. Inne nie żyją w wodzie, ale mogą schodzić pod wodę i w ogóle z tym żywiołem radzą sobie doskonale.
Paszcza większa niż pająk
Sieć jest dla pająka rodzajem olbrzymiej, umieszczonej na zewnątrz jego ciała paszczy. Bardzo wrażliwej na drgania. Zdobycz, która do niej wpadnie, już się jej czeluści nie wywinie. A jej los? Znajdzie się w żołądku pająka? Niezupełnie. Bo sieciowy pająk również i żołądek ma poniekąd na zewnątrz raczej skromnego ciała. Do ofiary obezwładnionej jadem, a często i omotanej przędzą wstrzykuje swe soki trawienne. Więc trawienie odbywa się w niej, a nie w nim. Zamieniając upolowanego owada w rodzaj puszki z zupą, zawartość jej wysysa. A my widzimy potem na pajęczynie smętne, suche resztki jego posiłku.
Żeby zaś zupa była zupą, musi zawierać wodę. Tę pająk też może pobrać dzięki sieci, na której woda tak malowniczo osiada.
Ale najważniejsze, że sieć pozwala pająkowi igrać z wodą. W nadwodnym, a przynajmniej podmokłym środowisku bogaty jest świat drobnych owadów, stanowiąc bogatą spiżarnię dla pająków. Widać to po mnogości pajęczych sieci, umieszczonych jedna obok drugiej, a mimo to nie stanowiących dla siebie konkurencji wobec ogólnej obfitości żeru. Ale szczególnie dobry interes robi pająk, zawieszając sieć nad strumykiem lub rowem z wodą bieżącą. Nad nimi przepływają całe strumienie... owadów. Pokot murowany!
Raz na wodzie, raz pod wodą
W jaki sposób pająk może przerzucić sieć nad wodą? Nie potrafi wszakże pokonać strumyka wpław, by znaleźć się na jego drugim brzegu z nitką, którą uczepi do jakiejś rośliny, budując nad wodą niejako siec napowietrzną. I taką faktycznie zbuduje, tyle, że nie ruszając się z miejsca. Siedząc spokojnie na listku, wypuści z kądziołków przędnych nitkę i... zda się na wiatr. A jego kierunek i siłę pająki potrafią wyczuwać. Luźno fruwająca końcówka nici wcześniej czy później zaczepi się o roślinę, czy inny wystający obiekt na drugim brzegu.