Festiwal miał tysiące fanów w latach 80. Rok temu, trzydzieści lat od pierwszej edycji imprezy, został reaktywowany, a wystąpili wówczas: Twinkle Brothers, Izrael & goście: Kayah, Pablopavo i Vienio, Tymon & The Transistors, Deuter & Future Folk.
Idea festiwalu wykiełkowała w klubie Hybrydy i tam w dniach 6 - 7 października 1983 r. odbyła się jego pierwsza edycja. Zrezygnowano z formuły konkursu, jakie wówczas towarzyszyły festiwalom w Polsce. Odpowiedź publiczności była nadspodziewanie entuzjastyczna. Nie wszyscy mogli się do klubu dostać. Rok później przeniesiono imprezę do namiotu cyrkowego Intersalto. Róbrege zdobyło sławę wśród młodzieży krajów bloku komunistycznego. W kuluarach słychać było rozmowy w językach: niemieckim, węgierskim, czeskim i rosyjskim.
Repertuar zespołów nie ograniczał się tylko do stylu reggae, jak sugerowała nazwa festiwalu. Grano wszelkie odmiany punku, rocka, pojawiały się motywy etniczne, z upodobaniem tańczono szalone pogo, taniec punkowców. Na Róbrege trzeba się było pokazać i posłuchać nowych trendów, bo grały tu nasze najlepsze alternatywne kapele lat 80. W ośmiu kolejnych edycjach wystąpili m.in.: Izrael, Bakszysz, Deuter, Dezerter, Śmierć kliniczna, Armia, Tilt, Moskwa, Kult, Wańka Wstańka, a w 1988 r. sensacyjni goście z Jamajki - Twinkle Brothers. Pamiętny koncert i gorące przyjęcie ułatwiły pertraktacje w sprawie wydania albumu „Twinkle Brothers in Poland", cenionego przez znawców reggae na całym świece.
W tegorocznej edycji wystąpi brytyjski wokalista Macka B poruszający w swych melodeklamacjach ważne tematy społeczne i polityczne. Jego pierwszy studyjny album „Sign of the Times" stał się kamieniem milowym brytyjskiego reggae. Polska formacja Jafia Manuel obchodzi w tym roku dwudziestolecie istnienia. Zespół jest uważany za jeden z najważniejszych na naszej scenie reggae, a lider Dawid Portasz za jednego z najlepszych polskich wokalistów tego stylu. W 2012 r. ukazała się koncertowa płyta „One Love Train" z koncertu w radiowej Trójce poświęconego twórczości Boba Marleya.
Kolejnym wykonawcą wieczoru będzie KaCeZet & Fundamenty czyli Piotr Kozieradzki, wokalista, muzyk i autor tekstów znany publiczności z polskiej sceny reggae/dancehall z zespołem instrumentów akustycznych. Damian SyjonFam & D'Roots Brothers to formacja, która zaskoczy eklektycznym brzmieniem. - Odkąd w wieku 13 lat nauczyłem się kilku akordów na gitarze, już się z nią nie rozstaję, piszę piosenki po to żeby wyrazić to co czuję - zwierza się lider. W latach 90. zaczynał karierę grając na gitarze w reggaeowym zespole Natura. W 2008 roku, z jego inicjatywy powstał zespół ComeYah, w którym był wokalistą i autorem tekstów.