W 2023 roku Zamek odnotował frekwencyjny rekord, bo odwiedziło go ponad 2 mln osób, Prof. Wojciech Fałkowski zapowiada, że tegoroczne projekty z dziełami mistrzów i wyjątkowymi nabytkami podniosą jeszcze zainteresowanie odwiedzających.
Siedem obrazów Rafaela na Zamku Królewskim w Warszawie
Najważniejszym wydarzeniem 2024 roku będzie wystawa „Rafael — piękno renesansu (15 październik — 12 stycznia). Zaprezentowane zostaną zarówno dzieła mistrza (obrazy, rysunki i grafiki), jak i innych twórców. Jej polski kurator dr Artur Badach mówi „Rzeczpospolitej”, że zobaczymy aż siedem obrazów samego Rafaela, reprezentatywnych dla różnych okresów życia artysty. Zilustrują jego drogą twórczą poprzez prace w różnych ośrodkach na terenie Włoch, od rodzinnego Urbino, przez Rzym do Florencji.
Czytaj więcej
Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał dziś dotychczasowego dyrektora Muzeum Narodowego...
Będzie więc można obejrzeć m.in. „Portret kardynała Bibbieny” z Galerii Uffizi we Florencji; piękna kompozycja „Madonna dell’Divino Amore” (Madonna Boskiej Miłości) z Museo di Capodimonte w Neapolu i niezwykły obiekt – fragment pierwszej wersji fresku Rafaela do kościoła Sant’Agostino w Rzymie, przedstawiający „Putta z girlandą” – dziś w zbiorach Accademii Nazionale di San Luca w Rzymie. Do tego dojdzie ponad 10 rysunków Rafaela oraz prace artystów z nim związanych, m.in. jego mistrza Pietra Perugina, Pinttoricchia, Giulia Romana.
Będzie eksponowany także rysunek „Postać żołnierza w zbroi all’antica”, zakupiony przez Zamek Królewski w 2023 roku na rynku antykwarycznym w Wielkiej Brytanii. To obecnie jedyna w polskich zbiorach praca Rafaela. Pokaz będzie ukoronowaniem obchodów jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego.