Multimedialna projekcja według koncepcji artystki Gabi von Seltmann pojawi się na ścianie Błękitnego Wieżowca, który współcześnie stoi na jej miejscu. Wirtualny pomnik przypomni o nieistniejącej części dawnej Warszawy i zamieszkującej ją żydowskiej społeczności.
Animacja sprawia wrażenie, że budowla powstaje z ruin. W kulminacyjnym momencie na ścianie wieżowca ukaże się obraz Wielkiej Synagogi z czasów przedwojennej świetności, oparty na archiwalnych zdjęciach. Projekcji będzie towarzyszył kolaż dźwiękowy. Z archiwalnego nagrania usłyszymy śpiew kantora tej synagogi, Gerszona Siroty, który zginął w warszawskim getcie. Fragmenty wiersza „Bashert” przeczyta autorka Irena Klepfisz, córka Michała Klepfisza - członka Bundu, żołnierza ŻOB, który także zginął podczas powstania w getcie warszawskim w kwietniu 1943 roku.
Czytaj więcej
Niemcy utworzyli „żydowskie dzielnice mieszkaniowe” w ponad tysiącu polskich miast i miasteczek....
Wyświetlany podczas projekcji wielki napis „ליבע (miłość)” w intencji artystki symbolizuje przezwyciężenie nienawiść i przywrócenie pamięci o zgładzonej żydowskiej społeczności miasta.
- Pamięć i miłość mają moc pokonania destrukcji. Pamięć o przeszłości jest ważna, pozwala rozumnie budować przyszłość. Poprzez „wirtualny pomnik” zajmujemy się kwestią pamięci o nieistniejącym już mieście i jego żydowskich mieszkańcach, także problemem niepamięci ujętym w warstwie urbanistycznej, dzisiejszej tkanki miasta stołecznego Warszawy – mówi Gabi von Seltmann.