Jubileuszowa wystawa jest okazją do wspomnień i przyjrzenia się bogatej kolekcji Muzeum Literatury. W weekend otwarcia dla wszystkich wstęp wolny.
Ekspozycja dzieli się na siedem tematów, przybliżających działania muzeum.
Rarytasem są przechowywane w nim bezcenne rękopisy. W części im poświęconej tylko podczas weekendu można zobaczyć rękopis „Grażyny” Adama Mickiewicza oraz wyjątkowe albumy florystyczne Elizy Orzeszkowej. Dłużej dostępne będą rękopisy m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stefana Żeromskiego, czy Tadeusza Różewicza, chociaż i one w trakcie wystawy zostaną z powodów konserwatorskich wymienione na inne.
Z wybranymi pisarzami można stanąć twarzą w twarz, oglądając ich malarskie i rzeźbiarskie wizerunki. Udostępniono także nagrania z ich głosami.
W zbiorach muzeów znajdują się również przedmioty należące do twórców. Muzeum chlubi m.in. kompletem wyposażeni gabinetów Michała Choromańskiego, Melchiora Wańkowicza, Marii Dąbrowskiej, Władysława Reymonta. W części „Sprzęty” dominują maszyny do pisania, należące do Andrzeja Struga, Michała Choromańskiego, Jana Brzękowskiego, Konstantego Jeleńskiego, Ryszarda Kapuścińskiego,