Życie i twórczość Izaaka Bashevisa Singera, noblisty i patrona festiwalu, związane są nie tylko z Warszawą, ale także z Radzyminem czy Biłgorajem. W tym ostatnim, podobnie jak w poprzednich latach, odbyły się już pierwsze koncertowe akordy festiwalu.
Tradycją lat ubiegłych uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się w niedzielę w Synagodze Nożyków, gdzie w koncercie kantorów wystąpią tym razem reprezentanci młodego pokolenia z Izraela: Nachman Turgeman i Netanel Olivtsky.
Postaci z getta
1 września, z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej, w Reducie Banku Polskiego odbędzie się trzygodzinny performans „Pif paf in piach” według pomysłu i w reżyserii Gołdy Tencer, jednocześnie pomysłodawczyni i szefowej festiwalu. Na trzech poziomach budynku będzie można spotkać znane postaci z warszawskiego getta.
Czytaj więcej
W pierwszym sezonie po lockdownach w teatrach i instytucjach muzycznych w USA sprzedano 40 procen...
W wydarzeniu weźmie udział około 50 aktorów, każdy wcieli się w inną postać – od Władysława Szpilmana poprzez Wierę Gran, Jerzego Jurandota, na Stefanii Grodzieńskiej skończywszy. Każdy, kto wybierze się do Reduty między 17 a 20, będzie mógł posłuchać ich historii. Tytuł performansu pochodzi z prawdziwej historii getta. Był w nim człowiek powtarzający niezmiennie, że wszyscy w getcie są równi, bo „pif paf in piach”.