Zmienia się Europa, w której coraz bardziej ważne są kwestie narodowe, zmienia się również Eurowizja i jej konkurs. W ostatnich latach był on areną, na której mogły zaistnieć sprawy środowiska mniejszości seksualnych. Tak objawiło się zwycięstwo Dany International z Izraela, która była transseksualistką i dokonała operacji zmiany płci, tak tłumaczono sukces Conchity Wurst, czyli „kobiety z brodą” albo drag queen.
Ludobójstwo
Tegoroczny konkurs dokonał zmiany. Od początku wśród faworytów była Jamal z piosenką „1944”, która jest hołdem dla Tatarów zesłanych z Krymu przez Stalina w głąb ZSSR. Między 18. a 20. maja 1944 roku sowiecki reżim deportował blisko 200 tysięcy rdzennych mieszkańców Krymu. W listopadzie 2015 roku Rada Najwyższa Ukrainy uznało to za akt ludobójstwa.
To nie był pierwszy przejaw agresji Sowietów przeciwko Tatarom na Krymie. Po zajęciu półwyspu przez Armię Czerwoną w 1920 r. doszło do masowych mordów dokonywanych przez radzieckich komunistów, potem zaś w wyniku sztucznie wywołanej klęski głodu zmarło na Krymie około 100 tys. osób, zaś około 50 tysięcy ludzi opuściło go.
Potem rosyjscy komuniści niszczyli Krym i Tatarów przymusową kolektywizacją, w tym również tych, którzy przystali na kolaboracją z sowiecką Moskwą. To doprowadziło do śmierci kolejnych 40 tysięcy Tatarów.