W Sankt Petersburgu anulowano wystawa Boltanskiego

Spadkobiercy Christiana Boltanskiego (1944-2021), światowej sławy artysty francuskiego, anulowali w proteście na najazd Ukrainy przez Rosję od dawna przygotowywana pierwsza w Rosji wystawę monograficzną tego artysty. Pokaz był zapowiadany w centrum sztuki współczesnej Maneż w Sankt Petersburgu. Na tydzień przed przewidywanym wernisażem zainstalowane wcześniej dzieła sztuki zostały zdjęte, spakowane i odesłane do Francji.

Publikacja: 17.03.2022 17:17

Maneż w Sankt Petersburgu

Maneż w Sankt Petersburgu

Foto: stock.adobe.com

Ojciec Christiana Boltanskiego był Żydem pochodzącym z Odessy. W 1985 roku artysta stworzył instalacje zatytułowaną „Monument”, oddając w niej hołd pamięci swego ojca, któremu udało się przeżyć Holocaust ukrywając się podczas wojny w tajnej kryjówce. Zgodnie z dekretami Rządu Vichy podczas drugiej wojny światowej zostało deportowanych około 60 % ludności żydowskiej żyjącej na terenie Francji.

Pamięć Shoah była jednym z głównych tematów twórczości zmarłego w lipcu ubiegłego roku artysty. Anulacje wystawy spadkobiercy Christiana Boltanskiego zaanonsowali w specjalnym komunikacie skierowanym do galerii Maneż w Sankt Petersburgu: „Christian nigdy nie zgodziłby się na prezentację wystawy w aktualnym kontekście. (…) Jego ojciec był Żydem pochodzącym z ukraińskiego miasta Odessa, które dzisiaj jest zagrożone przez wojsko rosyjskie. Christian Boltanski był przywiązany do swojego pochodzenia i czułby się bardzo poruszony tym konfliktem bezpośrednio dotykającym jego historię rodzinną.”

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Kultura
Dzieło włoskiego artysty sprzedane za 6 mln dolarów. To banan i taśma klejąca
Kultura
Startuje Festiwal Niewinni Czarodzieje: Na karuzeli życia
Kultura
„Pasja wg św. Marka” Pawła Mykietyna. Magdalena Cielecka zagra Poncjusza Piłata
Kultura
Pawilon Polski na Biennale Architektury 2025: Pokażemy projekt „Lary i penaty"
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Kultura
Muzeum Historii Polski na 11 listopada: Wystawa „1025. Narodziny królestwa”