Aktualizacja: 05.02.2025 10:15 Publikacja: 16.03.2022 12:53
Serpentine Pavilion, photo courtesy of Iwan Baan
Foto: materiały prasowe/photo courtesy of Iwan Baan
W swoich projektach pracownia Kéré Architecture z siedzibą w Berlinie kładzie nacisk na angażowanie lokalnych społeczności, co nadaje im wymiar społeczny i pokazuje, jak poprzez architekturę można wpływać na jakość życia.
- On wie, że w architekturze ważny jest nie obiekt, ale cel; ważny jest nie produkt, ale proces. Cały dorobek Francisa Kéré ukazuje nam siłę materialności zakorzenionej w danym miejscu. Jego budynki realizowane są dla społeczności i ze społecznościami, wynikają z lokalnego kontekstu – w ich tworzeniu, materiałach, programach i ich unikalnym charakterze. - mówi jury w uzasadnieniu przyznanej Nagrody Pritzkera 2022.
Wielu kojarzy nazwisko Janusza A. Zajdla, słyszało o nagrodzie jego imienia, ale już mniej osób jego książki czytało. A szkoda, bo naprawdę warto, o czym w najnowszym odcinku „Rzeczy o książkach” przekonuje Marek Oramus – pisarz, publicysta i znawca fantastyki socjologicznej.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
W działki przy PGE Narodowym, gdzie miała stanąć arena widowiskowa, minister kultury Piotr Gliński wyposażył Muzeum Nauki i Techniki – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy, komentując zmiany w stołecznych teatrach, dyrekcję Moniki Strzępki, MSN i plac Centralny.
Ministra kultury Hanna Wróblewska powołała 28 stycznia dr hab. Agnieszkę Lajus na stanowisko dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. Jej pięcioletnia kadencja rozpocznie się 1 lutego.
W niemieckim Chemnitz ceremonia otwarcia ESK odbyła się w ostatni weekend, a wspólna inauguracja dwóch transgranicznych miast w Słowenii i Włoszech odbędzie się 8 lutego.
Omenaa Mensah została zaproszona do rady w Tate Modern w Londynie. A w Polsce jej fundacja we współpracy z Sotheby's Institute of Art zainaugurowała kurs wiedzy Art Investment Masterclass o inwestowaniu w sztukę.
W tegorocznej edycji prestiżowego konkursu Building of the Year organizowanego przez serwis ArchDaily, znalazły się nie tylko budynki, ale też projekty wnętrz. Wśród nominowanych jest butik z Warszawy, który walczy o tytuł najpiękniejszego na świecie. Autorami projektu z architekci z Kijowa.
Ceniony portal podróżniczy Lonely Planet opublikował listę najważniejszych tegorocznych otwarć muzeów na całym świecie. Na szczycie zestawienia znalazło się jedno z polskich muzeów, wyprzedzając placówki z Londynu, Nowego Jorku czy Abu Zabi.
Ruszyła tegoroczna edycja konkursu Building of The Year 2025. Wśród nominowanych znaleźli się Polacy, w tym gronie są też autorzy projektu przebudowy warszawskiego parku, który uznano za jedną z najlepszych tego typu realizacji na świecie.
Po niecałych 60 latach od wybudowania znika z powierzchni ziemi jeden ze znaczących symboli architektury modernistycznej w dawnych krajach socjalistycznych – i zarazem symbol luksusu w państwach byłego bloku wschodniego. Zamiast niego wyrosnąć ma kompleks wieżowców, ich budowa pochłonie ok. pół miliarda euro.
Apple otwiera w Miami sklep zbudowany w oparciu o konstrukcję drewnianą. To pierwszy tego rodzaju salon sprzedaży wśród ponad 500 sklepów tej marki na całym świecie. Firma zdecydowała się sięgnąć po rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze w branży budowlanej.
Donald Trump chce uczynić architekturę w USA „znowu wielką”. Nowy prezydent USA wydał wojnę brutalizmowi i architekturze postmodernistycznej. Podpisał rozporządzenie mówiące o tym, jak powinny wyglądać nowe budynki administracji federalnej w Stanach Zjednoczonych.
Porsche Design Tower w Miami (USA), wieżowiec położony blisko plaży, jak i dwa wieżowce należące do Donalda Trumpa, stopniowo i ponad średnią zapadają się o kilka centymetrów na przełomie ostatnich sześciu lat.
„Architektura ambasad jest wrażliwa. W sposób szczególny budynki te są obecne w miejskiej tkance. Wizerunkowa rola budynków ambasad jest oczywista i naturalnie wpisana w ich istnienie” – mówi Marcin Sadowski, architekt i partner z pracowni JEMS, która zaprojektowała nowy budynek ambasady RP przy Unter de Linden w Berlinie, otwarty uroczyście 17 stycznia 2025 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas