Koji Kamoji laureatem Nagrody im. Katarzyny Kobro

Tworzący w Polsce od ponad 60 lat wybitny japoński artysta Koji Kamoji został laureatem prestiżowej Nagrody im. Katarzyny Kobro za rok 2020, przyznawanej artystom przez artystów.

Publikacja: 03.12.2021 11:58

Koji Kamoji

Koji Kamoji

Foto: PAP, Wojciech Pacewicz

Jury przyznało ją jednomyślnie za konsekwentną postawę, poszukiwanie harmonii, skupienie, wrażliwość i skromność, siłę i uniwersalność przekazu, poszerzanie granic sztuki i łączenie dwóch kultur.

„Od wielu lat, w sposób niezwykle konsekwentny i uniwersalny, z dystansem i spokojem, zamyka w formę i utrwala to, co ulotne – myśli, nastroje, uczucia, przemiany i chwilowe wrażenia. Jego minimalistyczne realizacje wymuszają na odbiorcy zaangażowanie emocjonalne i intelektualne, a wartości duchowe, pojęcia egzystencjonalne, materialność i metafizyka znajdują w jego sztuce niepowtarzalną formę. Dzięki jego wrażliwości i otwartości na naszą kulturę otrzymaliśmy lekcję, że ciągłe poszukiwanie może stać się filozofią zarówno życia jak i sztuki.” - uzasadnia swój wybór jury pod przewodnictwem Jakuba Ciężkiego.

Koji Kamoji urodził się w 1935 roku w Tokio. W latach 1953-58 studiował w Akademii Sztuk Pięknych Musashino w Tokio (dyplom w 1958 roku) w pracowni profesorów Saburo Aso iChoonan Yamaguchi. W 1959 roku przyjechał do Polski i rozpoczął studia na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych  (dyplom w 1966 roku)  w pracowni prof. Artura Nacht-Samborskiego.

Jest malarzem, twórcą obiektów i instalacji, jednym z najwybitniejszych twórców polskiej awangardy. Mieszka i pracuje w Warszawie. Od 1967 roku współpracuje z Galerią Foksal w Warszawie.

Twórczość artysty osadzona jest w szerokim kontekście kulturowym - od estetyki japońskiej do tradycji awangardowych i współczesnej polskiej sceny artystycznej. Jego sztukę cechuje minimalizm i użycie prostych, łatwo dostępnych materiałów jak papier, sklejka, kamienie czy aluminium, a jednocześnie głębia myśli i uniwersalność przekazu. Retrospektywę jego prac prezentowała warszawska Zachęta w 2018 roku.

Koji Kamoji jest także laureatem Nagrody Krytyki im. C.K. Norwida. oraz Nagrody im. Cybisa.

Pomysłodawcami Nagrody im. Katarzyny Kobro, honorującej postawy twórców progresywnych i poszukujących, byli prof. Józef Robakowski oraz Nika Strzemińska, córka patronki nagrody i Władysława Strzemińskiego. Początkowo przyznawano ją prywatnie w Galerii Wschodniej; od 2011 roku organizatorem wydarzenia jest Muzeum Sztuki w Łodzi.

Do grona jej laureatów należą m.in. Ewa Ciepielewska, Cecylia Malik Jadwiga Sawicka, Natalia LL, Andrzej Lachowicz, Zbigniew Rybczyński, Krzysztof Wodiczko, Teresa Murak, Krzysztof M. Bednarski, Andrzej Dłużniewski, Zbigniew Dłubak.

Kultura
Paszporty „Polityki”: Marek Koterski, ukarana hafciarka i demaskatorzy rosyjskich agentów
Kultura
Zalana Łempicka w Muzeum Narodowym w Krakowie i wiele skarg pracowników na dyrektora
Kultura
Europejskie hity sztuki 2025. Arcydzieła, wystawy „Dolce & Gabbana” i „Cartier”
Kultura
Więcej przestrzeni dla Muzeum Narodowego w Warszawie
Kultura
Na wystawie w Krakowie można zobaczyć, czym był socmodernizm. To nie tylko blokowiska
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego