Aktualizacja: 16.02.2025 14:55 Publikacja: 28.11.2021 22:49
Foto: Fotorzepa, Monika Kuc
Cyfrowy model 3D został stworzony na podstawie oryginalnej rzeźby „Fortune” Górnickiego, jednej z dziesięciu ekspresyjnych figur z cyklu „Outer Dark”. Oryginalna rzeźba, czyli fizyczny obiekt, zostanie przekazana jako stały depozyt do zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach. Natomiast na rynku sztuki będzie odtąd funkcjonować wyłącznie jako token NFT, co zapowiada nowe możliwości inwestowania w sztukę.
Pierwszą w Polsce internetową aukcję zdigitalizowanego obiektu sztuki przeprowadził portal Artinfo.pl. Początkowa estymacja cyfrowego wizerunku dzieła wynosiła 35-45 tys. Wylicytowana suma osiągnęła 265 tys. zł, a całkowity koszt z opłatą aukcyjną wyniósł 312,7 tys. zł
„Dopóki istnieje Federacja Rosyjska w takim formacie, w jakim ona istnieje, to nie będzie pokoju. Będzie zawieszenie broni, zgniły pokój, który potrwa trzy-cztery lata, pięć maksymalnie. A kiedy Rosjanie odnowią swoje siły, zaatakują znowu” – o wojnie w Ukrainie mówi Aldona Hartwińska, reporterka i wolontariuszka, autorka książki „Ani kroku w tył. Za nami tylko śmierć”.
Ministra kultury Hanna Wróblewska zaakceptowała rekomendację komisji konkursowej na to stanowisko.
12 lutego ma się rozpocząć w Muzeum Sztuki Nowoczesnej kontrola Najwyższej Izby Kontroli, dotycząca przygotowania i realizacji inwestycji. Ponieważ za inwestycję jest odpowiedzialne miasto Warszawa, kontrolerzy wejdą też do ratusza.
W Muzeum Narodowym w Warszawie, w Galerii Sztuki Średniowiecznej, mamy okazję zobaczyć wyjątkowy zabytek piśmiennictwa. Jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga z Pelplina.
Krystian Zimerman opublikował w mediach społecznościowych informację o wygranym procesie przed sądem w Warszawie w sprawie o nierozliczenie jego trasy koncertowej po Polsce przed kilkunastu laty.
Obowiązujące w Unii Europejskiej prawo oraz orzecznictwo dokładnie nie precyzują, jakie ograniczenia wynikają z wykorzystania sztucznej inteligencji, w tym jakie są skutki bezprawnych działań.
Większość słynnych tokenów cyfrowych NFT jest bezwartościowa. Jak wynika z raportu portalu dappGambl, obecnie aż 95 proc. nie przedstawia na rynku żadnej wartości.
Od czasu stworzenia pierwszego tokenu NFT w 2014 roku, rynek tych zasobów cyfrowych przeżywa gwałtowne wzloty i upadki. Choć obecnie wydaje się być na dobrej drodze, to trudno ocenić, czy powróci do dawnej formy.
Były prezydent USA Donald Trump wypuścił kolekcję cyfrowych kart kolekcjonerskich przedstawiających go w różnych postaciach, w tym superbohatera, astronautę i kierowcę Nascar. Zapewnia, że „zawierają niesamowitą SZTUKĘ mojego życia i kariery!”
Przeniesienie praw do niezamiennych tokenów na licytanta, który wygrał aukcję, z której środki mają być przeznaczone na leczenie nowotworów, nie stanowi odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT.
Boom na cyfrowe „dzieła sztuki” to już historia. W ub.r. rynek ten wzrósł o 8500 proc., jednak od stycznia br. globalna branża tzw. niewymiennych tokenów runęła aż o 97 proc.
NFT to dla jednych sztuka, dla innych aktywa do spekulacji. Są tacy, którzy z nich drwią, ale są też ludzie widzący w nich ważny etap transformacji cyfrowej w gospodarce.
Od zeszłego roku NFT podbija Internet i wzbudza coraz szersze zainteresowanie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas