nasz wniosek o wpis kina Tęcza do rejestru zabytków

Ponad tysiąc osób poparło nasz wniosek o wpisanie kina Tęcza na Żoliborzu do rejestru zabytków. – Budynek powinien znowu tętnić życiem – uważają architekci i mieszkańcy.

Aktualizacja: 07.06.2011 09:54 Publikacja: 07.06.2011 09:50

nasz wniosek o wpis kina Tęcza do rejestru zabytków

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Gmach dawnego kinoteatru Tęcza przy ul. Suzina 6 chce zburzyć spółdzielnia WSM Żoliborz Centralny. Pod kilof ma też pójść sąsiadujące z nim przedszkole. A w miejscu obu budynków ma powstać sześciopiętrowy apartamentowiec.

Z Tęczą do konserwatora

By ratować kinoteatr Tęcza przed planami spółdzielni, wspólnie ze stowarzyszeniem wolna strefa złożyliśmy wczoraj u wojewódzkiego konserwatora zabytków wniosek o wpis obiektu do rejestru. Naszym zdaniem, powinien on zostać wyremontowany i zaaranżowany na działalność kulturalną.

Inicjatywę w piątek w specjalnej uchwale poparła Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych zrzeszająca ponad 130 producentów filmowych, reklamowych i telewizyjnych, m.in. ATM Grupa, Canal+, TVP, WFDiF oraz Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Wspierają nas twórcy stołecznych grup – Teatru Tańca Zawirowania i Warszawskiego Teatru Tańca, choreograf Michał Piróg, a także związani z innymi miasta: Leszek Bzdyl, choreograf teatru tańca Dada von Bzdülöw (Gdańsk), i Jerzy Maria Birczyński prowadzący od 1969 roku najstarszy w kraju zespół taneczny – Balet Form Nowoczesnych AGH (Kraków).

W ciągu kilku godzin w Internecie wniosek o wpis kina do rejestru zabytków podpisało ponad 200 osób. A do akcji „Ratujmy kino Tęcza" na Facebooku dołączyło ponad pół tysiąca użytkowników.

Początek dyskusji

Budynek kinoteatru Tęcza powstał w latach 30. XX wieku. Przebudowano go w latach 60.

W latach 90. służył za scenę Ośrodka Teatralnego Akademia Ruchu, prowadzącego rozbudowaną działalność kulturalną.

Odbywały się tu pokazy filmowe i tańca, koncerty, wieczory poetyckie. Zdaniem Katarzyny Juchniewicz z Fundacji Architektury, budynek wpisał się w krajobraz i zabudowę Żoliborza. – Kino stoi na terenie zabytkowego zespołu urbanistycznego WSM. Ma też sporą wartość sentymentalną. Najpierw Żoliborzanie chodzili na seanse do Tęczy, a nie np. do kina Wisła – tłumaczy.

Monika Powalisz, mieszkanka Żoliborza i organizatorka festiwalu Imieniny Joli Bord, w kinoteatrze widziałaby ośrodek kultury. – Po zamknięciu Tęczy funkcje kulturalne nigdy nie zostały tu przywrócone. A na Żoliborzu bardzo brakuje takich miejsc. Być może to dobry moment, by rozpocząć dyskusję o tym, co zrobić z kinem, które przez lata zaniedbań stało się martwym punktem na mapie dzielnicy – mówi.

Czytaj w życiuwarszawy.pl

Gmach dawnego kinoteatru Tęcza przy ul. Suzina 6 chce zburzyć spółdzielnia WSM Żoliborz Centralny. Pod kilof ma też pójść sąsiadujące z nim przedszkole. A w miejscu obu budynków ma powstać sześciopiętrowy apartamentowiec.

Z Tęczą do konserwatora

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Kultura
Afera STOART: czy Ministerstwo Kultury zablokowało skierowanie sprawy do CBA?
Kultura
Cannes 2025. W izraelskim bombardowaniu zginęła bohaterka filmu o Gazie
Kultura
„Drogi do Jerozolimy”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Kultura
Polska kultura na EXPO 2025 w Osace
Kultura
Ile czytamy i jak to robimy? Młodzi więcej, ale wciąż chętnie na papierze