W sobotę mistrzowie jazzu znajdą się w roli zwykle kojarzonej z gwiazdami muzyki pop – transmitowany na żywo koncert Marcus+ będzie się odbywał na trzech scenach, obsłuży go 20 kamer i 60 osób, a całość w jakości HD pokaże Canal+. Marcus Miller, jeden z najbardziej uznanych współczesnych basistów, słynący przede wszystkim ze współpracy z Milesem Davisem, zagra na plenerowej scenie Filharmonii Bałtyckiej na wyspie Ołowianka w Gdańsku.
52-letni dziś Miller błyskawicznie zyskał jazzową renomę. Był wziętym muzykiem sesyjnym, uczestniczącym m.in. w nagraniach Arethy Franklin i Roberty Flack. Dziś jego portfolio liczy ponad 400 utworów, w których towarzyszył gwiazdom różnych gatunków: Eltonowi Johnowi, McCoyowi Tynerowi, Frankowi Sinatrze czy LL Cool J. Przez dwa lata koncertował z Milesem Davisem i to doświadczenie stało się jego muzycznym uniwersytetem. Wyprodukował album „Tutu" legendarnego trębacza, a później dwa kolejne krążki. Zdobył Grammy za produkcję płyty „Voyeur" Davida Sanborna. Nagrywa solowo, ma własny zespół. Przez lata współpracował też z soulowym kompozytorem i wokalistą Lutherem Vandrossem. Dziś jest jedną z najważniejszych postaci amerykańskiego jazzu.
W Polsce ma przyjaciół wśród muzyków i publiczności. Odwiedzał nas wielokrotnie, grał m.in. na Torwarze i w Sali Kongresowej, nigdy nie pozwolił widzom się nudzić – jego koncerty to dynamiczne widowiska angażujące słuchaczy. Organizatorzy festiwalu Solidarity of Arts, odbywającego się od 12 sierpnia do 2 września, zaprosili Millera do udziału w najważniejszym wydarzeniu tegorocznej edycji – autorskim koncercie z udziałem międzynarodowych gości.
Miller pojawi się na gdańskiej scenie wspólnie z Leszkiem Możdżerem (rok temu to on był gwiazdą koncertu Możdżer+), Tomaszem Stańką, kolumbijskim harfistą Edmarem Castanedą, a także pochodzącym z Kaszmiru perkusistą Trilokiem Gurtu, który współpracował m.in. z Joe Zawinulem i Billem Laswellem. Zaśpiewa Angelique Kidjo, okrzyknięta przez „Time" pierwszą diwą Afryki. Wokalistka i autorka piosenek pochodzi z Beninu, ukończyła akademię jazzową w Paryżu, wykonuje utwory w językach afrykańskich, po angielsku i francusku. Łączy inspiracje jazzowe, soulowe i folkowe. Nagrała kilkanaście albumów, jest laureatką nie tylko prestiżowych nagród muzycznych, ale też odznaczeń za działalność charytatywną, m.in. w Kongo i Sudanie. W sobotę z Millerem zagra także Urugwajczyk Federico Gonzalez Pena, który od dziecka chwytał wszystko, co przypominało bęben, ale na jego karierze muzycznej zaważyło stare pianino stojące w domu babki. Z Urugwaju przeniósł się do Argentyny, a potem na Brooklyn. Teraz występuje na całym świecie. Wśród gości Marcusa Millera będzie również trębacz Sean Jones, jeden z liderów prestiżowej orkiestry nowojorskiego Lincoln Center. Przyjedzie też stale towarzyszący Millerowi perkusista Louis Cato. Polską orkiestrę Sinfonia Varsovia poprowadzi Amerykanin Gil Goldstein, uznany akordeonista i aranżer. Reżyserią widowiska zajął się Krzysztof Materna, który przygotował ubiegłoroczny koncert Możdżer+, a także lipcowy koncert inaugurujący polską prezydencję w UE.
Solidarity of Arts to jedyna w Polsce tak widowiskowa impreza prezentująca znakomitych jazzmanów w miejskiej scenerii.