
Randy Brecker Plays Włodek Pawlik's
Aktualizacja: 02.12.2012 15:00 Publikacja: 02.12.2012 15:00
Foto: Uważam Rze
LEM/Pawlik Relations
Wśród polskich artystów jazzu, chętnie sięgających po motywy rodzimej historii, Włodek Pawlik zajmuje miejsce szczególne. Wszyscy pamiętają choćby jego znakomity album „Anhelli" z 2006 r., inspirowany dziełem Juliusza Słowackiego, czy pamiętną suitę „Tykocin" z 2009 r., w której dzieje podlaskiego miasteczka splotły się z losami pochodzącej z tych okolic amerykańskiej rodziny słynnych na forum jazzu braci Michaela (1949–2007) i Randy'ego Breckerów.
Pawlik – wyborny pianista, kompozytor, pedagog, ze swobodą poruszający się nie tylko w jazzie, ale też w muzyce poważnej, filmowej czy teatralnej – na swoją najnowszą wyprawę znów zaprosił tegoż właśnie Randy'ego Breckera, trębacza o światowej renomie, laureata Grammy. Razem wybrali się w 2010 r. do Kalisza, gdzie wykonali utwór „Amber Road", stworzony przez Pawlika na obchody 1850-lecia miasta. Sięga on po tradycję wzmiankowanej przez Ptolemeusza legendarnej Kalisii, założonej przez Celtów na Bursztynowym Szlaku.
– Moja muzyczna przyjaźń z Randym trwa już 17 lat – w 1995 r. nagrał ze mną płytę „Turtles". Gdy usiadłem do pisania muzyki dla Kalisza, od razu myślałem o nim. „Amber Road" to utwór na jego trąbkę, na mój zespół jazzowy i Kaliską Orkiestrę Symfoniczną pod dyrekcją Adama Klocka – zwierzył mi się Pawlik.
100 lat Konkursu Chopinowskiego
z „Rzeczpospolitą”
Nie wiem, jak zabrzmiało prawykonanie, ale na płycie Brecker gra popisowo. Słyszałem go wielokrotnie przedtem, ale tu, gdzie słychać go prawie w każdym momencie dzieła, zadziwia swobodą, pięknem brzmienia, pomysłami improwizacyjnymi w odmianach nastroju.
Suita jest czasem pogodną, czasem dramatyczną opowieścią o wyprawie rzymskich kupców do tajemniczej krainy w poszukiwaniu bursztynu, ich targach z Celtami, kłótni, która w jakimś momencie wybuchła między przybyszami, by w końcu ucichnąć. Muzyka jest oczywiście znacznie bogatsza od tej prostej historii. Są w niej skupienie i marzenie towarzyszące podróży śladem gwiazd. Oprócz wspomnianego już Breckera i Pawlika na fortepianie udział w wydarzeniu biorą perkusista Cezary Konrad i basista Paweł Pańta oraz towarzysząca im kaliska orkiestra.
Efekt jest wyborny. Nic więc dziwnego, że po Polsce płyta ukaże się także w USA, w tej samej co „Nostalgic Journey: Tykocin Jazz Suite" słynnej wytwórni Summit Records.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Uważam Rze
Zabytkowe budynki są naszym kulturowym dziedzictwem. Dlatego są one objęte opieką konserwatorów, którzy dbają o...
Ministerstwo Kultury zawiesiło władze STOART, organizacji artystów-wykonawców, która w 2023 r. wypłaciła ponad 5...
Bohaterka filmu "Put Your Soul on Your Hand and Walk" zginęła podczas bombardowania w Palestynie. Razem z nią zg...
Ponad 220 dzieł sztuki zebranych na najnowszej wystawie „Drogi do Jerozolimy” w Muzeum Narodowym w Warszawie two...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Wystawie Światowej EXPO 2025 w Japonii towarzyszy bogaty program kulturalny organizowany przez Instytut Adama Mi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas