Tauron Nowa Muzyka 2013

Rozpoczyna się Tauron Nowa Muzyka. Festiwal tanecznych, elektronicznych i jazzowych brzmień zainauguruje wieczorem kanadyjskie trio BadBadNotGood w Galerii Szyb Wilson.

Publikacja: 22.08.2013 11:02

Tauron Nowa Muzyka; 22 - 25 sierpnia w Katowicach

Tauron Nowa Muzyka; 22 - 25 sierpnia w Katowicach

Foto: Tauron Nowa Muzyka

Miasteczko festiwalowe, podobnie jak w zeszłym roku mieścić się będzie w Dolinie Trzech Stawów. Pierwotnie organizowany był w industrialnych przestrzeniach kopalni węgla kamiennego, gdzie mieści się obecnie siedziba Muzeum Śląskiego, która ze względu na jeszcze nie zakończony remont nie mogła przyjąć tysięcy fanów.

Zobacz galerię zdjęć

BadBadNotGood wystąpi po raz pierwszy w Polsce. Matthew Tavares, Alexander Sowinski i Chester Hansen zagrają post-jazzowe covery takich gwiazd współczesnego hip-hopu, jak Kayne West, czy Odd Future. BBNG specjalizuje się w szalonych perkusyjnych solówkach i hip-hopowych rytmach, dodaje do nich między innymi sample z utworów Björk i Jamesa Blake'a.

To nie jedyny debiut na polskiej scenie, na ósmej edycji festiwalu, wystąpią po raz pierwszy: Thundercat, LFO,  Sherwood&Pinch, Holly Herndon i Dawn Day Night.

Wśród debiutantów znalazł się też London Grammar, młody zespół z Nottingham, porównywany jednocześnie do Florence and the Machine i Adele. Trio buduje swój styl wokół tanecznych rytmów, przesterowanych gitar i charakterystycznego głosu wokalistki Hannah Reid.  W Katowicach zagra utwory z wydanego w czerwcu, pierwszego albumu Settle.

Nową płytę zaprezentuje również Moderat, który występował już na Tauronie w 2010 r. Utwory na niej są liryczne i emocjonalne, a melodie równie dobre do słuchania co do tańczenia. Ceniony przez Thoma Yorke'a zespół grał przed poznańskim koncertem Radiohead.

Znany polskiej publiczności Squarepusher zaprezentuje swój multimedialny show. Kryjący się pod tym pseudonimem Tom Jenkinson przyznaje, że od początku tworzenia kompozycji pracuje równolegle nad obrazem i dźwiękiem - widać to na jego dopracowanych, spójnych pokazach.

W Katowicach nie zabraknie polskich reprezentantów „tauronowej" muzyki - wystąpią duety Niwea, Mr Lex & Rawski i Niewinni Czarodzieje, zagrai też KAMP!, Nowika , Kixnare i UL/LR.

Festiwal zakończy Darkstar  - w niedzielę, na specjalnym koncercie w Kościele Ewangelickim w Katowicach. Brytyjskie trio powróciło w tym roku, po trzyletniej przerwie z albumem News from Nowhere. Grupa gra indie-pop, w którym syntezatorowe brzmienia współistnieją z nostalgicznym wokalem Jamesa Buttery'ego.

Organizatorzy polecają również liczne atrakcje pozamuzyczne. Szczegónie mocna jest strefa sztuki. Na terenie Doliny Trzech tawów rozlokowano projek KOD/Y (beta) — Znak, Szyfr i Człowiek - stanowią go fotografie Pawła Fabjanskiego i scenografia Natalii Mleczak, kuratelę nad nim objął Michael Okraj. Zdjęcia  pokazują nałożone na ciało symbole, ukazujące w abstrakcyjny sposób oznakowanie społeczeństwa, poprzez tatuaże, modę, makijaż i biżuterię.

W Galerii Szyb Wilson odbędzie się wystawa Julii Dauksy - Grey Motors, a w Galerii Sztuki Współczesnej BWA - Głośno! / Loud! - przegląd najważniejszych prac powstałych w ciągu ostatniego półwiecza, w których dźwięk przeplata się z wizją, tworzy go ponad dwadzieścia video artów.

Rondo Sztuki zaprasza na dwie ekspozycje. Pokaże Design 28, czyli Najlepsze Dyplomy projektowe zrealizowane przez  28 dyplomantów z 7 publicznych uczelni artystycznych w Polsce oraz hipsterskie fotografie Mateusza Hajmana, który niby podgląda modelki, ale tak naprawdę jego stylizowane na dokumentalne zdjęcia są inscenizowane.

Od energetycznej atmosfery można będzie oderwać się w strefie chilloutu. W tym celu, specjalnie na Festiwal Tauron Nowa Muzyka  Michał Latko i Łukasz Fragstein zaprojektowali namiot Design Silesia Cafe. Znalazły się w nim wszystkie numery gazety „Design jest dla Ludzi", filmy produkcji Design Silesia i Animacje 3D - Dekalog Design. W namiocie organizowane będą spotkania ze śląskimi projektantami.

Na Tauron Nowa Muzyka gościć będzie również kino. W piątek i w sobotę w Design Silesa Cafe pokazywane będą produkcje, które powstały w ubiegłym roku na całym świecie w projekcie 48 Godzin - dokładnie tyle czasu miały ekipy na nakręcenie tych filmów. W listopadzie przez 48 godzin każdy będzie mógł spróbować być reżyserem, scenarzystą, operatorem, producentem, aktorem właśnie w Katowicach.

Więcej festiwalowych informacji można znaleźć na stronie www.festiwalnowamuzyka.pl.

Miasteczko festiwalowe, podobnie jak w zeszłym roku mieścić się będzie w Dolinie Trzech Stawów. Pierwotnie organizowany był w industrialnych przestrzeniach kopalni węgla kamiennego, gdzie mieści się obecnie siedziba Muzeum Śląskiego, która ze względu na jeszcze nie zakończony remont nie mogła przyjąć tysięcy fanów.

Zobacz galerię zdjęć

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Kultura
Cannes 2025. W izraelskim bombardowaniu zginęła bohaterka filmu o Gazie
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Kultura
„Drogi do Jerozolimy”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Kultura
Polska kultura na EXPO 2025 w Osace
Kultura
Ile czytamy i jak to robimy? Młodzi więcej, ale wciąż chętnie na papierze
Kultura
Podcast „Rzecz o książkach”: Noblistka z Korei śni o podróży do Zakopanego