Przyroda – fotoreportaż

Fotografie nagrodzone w konkursie BZ WBK Press Foto 2015 w kategorii Przyroda (fotoreportaż).

Publikacja: 23.04.2015 21:05

1. miejsce

Arkadiusz Gola, Dziennik Zachodni

Śląsk fotografuję od dawna, bo tu się urodziłem, dorastałem, mieszkam i pracuję, ale dotychczas robiłem zdjęcia o tematyce socjologiczno-społecznej, o życiu ludzi. Chciałem spróbować jeszcze czegoś nowego w fotografii, nie odchodząc od tematyki Górnego Śląska. Dlatego do doktoratu w Instytucie Fotografii Kreatywnej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie w Czechach zacząłem robić charakterystyczne dla mojego regionu pejzaże z hałdami, które tworzą jego tożsamość.

Na tych zdjęciach widać hałdy czynnych jeszcze kopalni – koło Rybnika, Świętochłowic, Rudy Śląskiej. Są to krajobrazy z czarnego kamienia, który wydobywa się wraz z węglem, a potem się go oddziela. Węgiel idzie na sprzedaż, a kamień na hałdy. Największe wrażenie zrobiła na mnie hałda pod Radlinem, bo sprawia wrażenie, jakby to górnicze miasto z wieżami kościoła wprost z niej wyrastało i tworzyło jedną całość. Na większości moich fotografii widoczne są w pejzażu maleńkie sylwetki ludzi, bo chciałem podkreślić ogrom tych przestrzeni. Kiedy byłem na północy Francji, zauważyłem, że tam hałdy przeobrażone zostały w pomniki tożsamości regionalnej. Utrzymuje się je w niezmienionym stanie. W Polsce hałd się nie szanuje. Niszczy się w czasie budowy autostrad albo – od naszego wejścia do UE – rekultywuje, obsadzając krzewami i drzewami, co z czasem upodabnia je do górzystego krajobrazu w Beskidach. U nas panuje stereotyp, że hałdy szkodzą i trują, a to nie do końca jest prawda. Postanowiłem więc je dokumentować, póki jeszcze są.

2. miejsce

Krzysztof Racoń, freelancer

Jeziora Rożnowskie i Czchowskie przez wiele dekad przyciągały spragnionych wypoczynku nad wodą. Stopniowe zamulanie obu zbiorników prowadzi do powolnego obumierania obu jezior.

3. miejsce

Krzysztof Zając, freelancer

W Polsce masowo budowane są ekrany dzwiękochłonne. Przy trasie numer 786 z Kielc do Włoszczowy mogło stanąć aż o 93 proc. mniej barier dźwiękochłonnych – stwierdziła kontrola NIK. Drogowcy odrzucają ustalenia kontrolerów. Tłumaczą, że nie mogli dopuścić do utraty 240 mln zł unijnego dofinansowania.
Kielce, Promnik (Polska), maj 2013 r. – czerwiec 2014 r.

Kultura
Rekordowe dzieła sztuki na aukcjach w Polsce
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Kultura
Sztuka 2024. Czas zmian wystaw i zmian personalnych w muzeach i galeriach
Kultura
Będzie 100 mln zł dla Muzeum Powstania Warszawskiego
Kultura
Gonggi lub hacele. Na czym polega gra w kości z 2. sezonu „Squid Game”?
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Kultura
Jak być nowoczesnym, czyli sztuka, architektura i design XX/XXI wieku
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay