Aktualizacja: 31.12.2015 14:01 Publikacja: 30.12.2015 19:39
Ktoś policzył, że otwierając butelkę szampana, uwalniamy 49 milionów złocistych bąbelków
Foto: 123RF
Dziś dzień szampana. Bo chyba każdy kojarzy noworoczny toast ze złocistym płynem musującym tysiącem radosnych bąbelków.
Legenda głosi, że zawdzięczamy go benedyktyńskiemu mnichowi. Jednak wbrew obiegowej opinii Dom Pierre Pérignon nie wynalazł szampana. Jego wkład w historię tego musującego trunku jest jednak całkiem spory. Otóż przypomnę, że Pérignon został zatrudniony w winnicy należącej do opactwa Hautvillers, aby zapobiec tworzeniu się „szalonego wina", jak wówczas określano ten trunek. Problem bowiem polegał na tym, że wiosną w zgromadzonych w piwnicach butelkach z winem dochodziło do niekontrolowanej drugiej fermentacji. Powstały gaz rozsadzał flaszki, niszcząc w ten sposób owoce pracy winiarzy oraz znacznie uszczuplając winne zasoby zakonników. Nie umiejąc zaradzić temu zjawisku, Dom Pierre postanowił bąbelki obłaskawić. Dla upamiętnienia tej niebagatelnej dla nas, przyznają Państwo sami, zasługi po latach jeden z najbardziej luksusowych szampanów został nazwany na jego cześć.
Nowa, otwarta dla publiczności od dziś wystawa czasowa w Muzeum Historii Polski w Warszawie, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego.
Zakończył się WspółKongres Kultury (7-9 listopada). Nie mógłby się odbyć za rządów Zjednoczonej Prawicy, ale też ujawnił zjawiska, które miały się już nie powtarzać.
- Pytanie, co w kulturze z sąsiadami mamy sobie do zaproponowania, jest bardzo ważne, trzeba na nie odpowiedzieć – mówi Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, w rozmowie o Festiwalu Eufonie, który w ośmiu miastach potrwa do 8 grudnia.
W dniach 7–9 odbędzie się współKongres Kultury, którego tematy wybrano w głosowaniu. Najwięcej głosów otrzymał panel „Jak zapobiegać nadużyciom władzy w instytucjach kultury?”.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Karolina Rozwód oświadcza, że została zmuszona do ustąpienia ze stanowiska dyrektorki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej bezprawną groźbą.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Wielofunkcyjna przestrzeń eventowa „LookUp” zwyciężyła w konkursie Restaurant & Bar Design Awards 2024. To jedyny lokal z Polski, który znalazł się w finale imprezy.
Zaiskrzyło między spółkami kontrolowanymi przez Bernarda Arnaulta, najbogatszego Europejczyka i platformą X (dawny Twitter) kontrolowaną przez Elona Muska, najbogatszego człowieka świata. Sprawa dotyczy rozliczeń między tymi podmiotami.
Whoopi Goldberg, gwiazda amerykańskiej rozrywki, jest inicjatorką przełomowego projektu sportowego – All Women’s Sports Network (AWSN). Mowa o platformie dostępnej aż w 65 krajach, która stawia sobie za cel stworzenie przestrzeni, w której zmagania sportowe kobiet będą transmitowane 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.
CNN podaje, że w nadchodzącej kadencji pierwsza dama wbrew tradycji nie ma w planach zamieszkania w Białym Domu. Małżonka prezydenta będzie dzielić czas między Nowy Jork, Palm Beach na Florydzie i Waszyngton.
Harper Beckham niejednokrotnie pozowała do zdjęć u boku rodziców – Victorii i Davida Beckhamów. Tym razem podjęła nowe wyzwanie, decydując się na ważne wystąpienie publiczne. Czego dotyczyła jej emocjonalna przemowa?
Niespełna cztery miesiące po poruszającym występie podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, Celine Dion powróciła na scenę. Jakie utwory zaprezentowała i czym zaskoczyła publiczność zgromadzoną na pokazie mody?
„Nigdy nie narzekaj, nigdy się nie tłumacz” – to słynne powiedzenie królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II. Samantha Cohen pracowała u boku monarchini 18 lat. Teraz wspomina, jaką była szefową.
Słynna marka butów, znanych między innymi z popularnego serialu „Seks w wielkim mieście”, w końcu weszła na chiński rynek. Musiała jednak czekać na to prawie ćwierć wieku. Z czego wynikało tak duże opóźnienie?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas