Turecka marynarka odbędzie strzelania na Morzu Śródziemnym

Turcja zapowiedziała, że przeprowadzi ćwiczenia ogniowe we wschodniej części Morza Śródziemnego w dniach 1-2 września. To kolejne ćwiczenia tureckiej marynarki w tym rejonie w czasie, gdy rośnie napięcie między Turcją a Grecją.

Aktualizacja: 27.08.2020 15:29 Publikacja: 27.08.2020 15:19

Turecka marynarka odbędzie strzelania na Morzu Śródziemnym

Foto: AFP

arb

Informacja o ćwiczeniach pojawiła się kilka godzin przed zapowiedzianym ratyfikowaniem przez parlament Grecji umowy z Egiptem w sprawie przebiegu granicy na morzu między Egiptem a Grecją. Turcja uważa to porozumienie za policzek, ponieważ we wschodniej części Morza Śródziemnego Turcja i Grecja roszczą sobie prawo do suwerenności nad tymi samymi fragmentami Morza.

Należące do NATO Grecja i Turcja znajdują się w sporze dotyczącym kontroli nad wodami wschodniej części Morza Śródziemnego, który zaostrzył się, gdy Turcja wysłała w ten rejon statek badawczy eskortowany przez okręty wojenne. Ateny określiły te działania mianem nielegalnych.

W czwartek turecka marynarka wojenna ogłosiła, że odbędzie strzelania u wybrzeży Iskenderun, na północny wschód od Cypru.

Turcja przedłużyła też misje statku badawczego Oruc Reis do 1 września.

Z kolei w środę Francja ogłosiła, że dołącza do ćwiczeń realizowanych przez siły zbrojne Włoch, Grecji i Cypru we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Turecki MSZ oświadczył, że rozmieszczenie francuskich samolotów bojowych na Cyprze narusza umowy międzynarodowe.

Według rzecznika MSZ Turcji Francja zachowuje się groźnie zachęcając Grecję i Cypr do dalszej eskalacji sytuacji w regionie.

Kraj
Walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. „Pożar nie jest opanowany”
Kraj
Ministerstwo uruchomiło usługę o wulgarnym akronimie. Prof. Bralczyk: To niepoważne
Kraj
Końskie: Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki starli się w debacie. Krzysztof Stanowski: Wszystkich nie ma
Kraj
Wydarzenia radomskie 1976 roku ponownie trafią pod lupę śledczych
Materiał Promocyjny
EFNI Wiosna w Warszawie: o polskiej prezydencji i przyszłości rynku pracy