Agnieszka Szydłowska nową dyrektorką radiowej Trójki. Co z programem zniszczonym przez PiS?

Nową dyrektorką Programu III Polskiego Radia zostanie Agnieszka Szydłowska, była dziennikarka stacji, która odeszła z Trójki na znak protestu po cenzurowaniu „Listy przebojów” w związku z piosenką Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”.

Publikacja: 03.01.2024 10:36

Agnieszka Szydłowska

Agnieszka Szydłowska

Foto: PAP/StrefaGwiazd

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz w połowie grudnia odwołał władze mediów publicznych. Zmiany objęły Polskie Radio. Prezesem został Paweł Majcher, były prezes Radia Wrocław i były wiceprezes Polskiego Radia. Zastąpił na tym stanowisku Agnieszkę Kamińską.

Zmiany dotknęły także radiową Trójkę. Jak ustalił portal Wirtualne Media, nową dyrektorką stacji zostanie Agnieszka Szydłowska. Zastąpi na tym stanowisku Marcina Wąsiewicza, który kierował Trojką przez ponad dwa lata. 

Agnieszka Szydłowska była dziennikarką Trójki przez ponad 15 lat. Była prowadzącą programy „Program Alternatywny” i „Radiowy Dom Kultury”. Ze stacji odeszła w maju 2020 roku roku po zamieszaniu związanym z unieważnieniem jednego z wydań Listy Przebojów Trójki. 

Odejście ze stacji po unieważnieniu notowania Listy Przebojów

Unieważnienie notowania Listy Przebojów Trójki po zwycięstwie piosenki Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój" o wizycie Jarosława Kaczyńskiego na cmentarzu 10 kwietnia, gdy inni Polacy nie mogli odwiedzać swoich bliskich – stało się symbolem zastraszania i ręcznego sterowania w rządowych mediach.

Czytaj więcej

Jak Kazik znikał z listy Trójki: Nocna zmiana kłamstw

 Szydłowska współpracowała także z Telewizją Polską, współprowadziła m.in. „Pegaz”, „Tygodnik kulturalny”, „Kinematograf” i „Niedziela z…” w TVP Kultura oraz „Po godzinach” w TVP1. Wcześniej pracowała w Rozgłośni Harcerskiej i Radiostacji.

Po odejściu z Trójki Agnieszka Szydłowska związała się z Newonce.radio. 

W ostatnich latach Trójka stale odnotowywała spadki słuchalności. W 2020 roku Jedynka i Trójka miałby po 5,3 proc. udziału w rynku. Z ostatniego badania Radio Track wynika, że wynik Programu Trzeciego spadł do 1,8 proc. To jeden z najniższych wyników w historii badań. Przed rządami Prawa i Sprawiedliwości Trójka miała niemal 8 proc. udziału w rynku.

Utrata 6 proc. to koszt upolitycznienia mediów, które z publicznych stały się partyjnymi.

Konsekwencją cenzorskich decyzji był rozpad jednej z najważniejszych i najbardziej utytułowanych instytucji kultury w Polsce, która przeżyła PRL. Stało się to pomimo protestów słuchaczy przed redakcją, rozganianych przez wiele dni przez policję pod pretekstem przepisów pandemicznych. Wtedy władza sięgnęła dna. To wtedy przypominały się sceny ze stanu wojennego.

Skutkiem było odejście najważniejszych dziennikarzy – wśród nich Piotra Kaczkowskiego, Wojciecha Manna, Marka Niedźwieckiego, Piotra Metza, Hirka Wrony, Marcina Kydryńskiego, Piotra Stelmacha, a także Agnieszki Szydłowskiej.

Z grona kilkudziesięciu osób powstały redakcje dwóch niezależnych, internetowanych stacji radiowej – Nowy Świat i 3/5/7, które nadawały dzięki wsparciu słuchaczy. Rządowa zaś Trójka szła na dno pod względem słuchalności. PiS wolał jednak utopić radio, gdzie Jarosław Kaczyński nie lubił jeździć na wywiady, tak jak nie lubił trudnych pytań.

Kraj
Podcast „Pałac Prezydencki”: Jak powstają zdjęcia, które przechodzą do historii?
Kraj
Polscy seniorzy: czują się młodziej niż wskazuje metryka, chętnie korzystają z Internetu i boją się biedy, wykluczenia i niedołężności
Kraj
Ruszył nabór wniosków o świadczenia z programu Aktywny rodzic.
Kraj
Kongres miejsc pamięci jenieckiej: dziedzictwo i strategie dla przyszłości
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Kraj
Poznaliśmy laureatów konkursu Dobry Wzór 2024