Aktualizacja: 21.06.2023 06:31 Publikacja: 21.06.2023 03:00
Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk
14 czerwca minął rok od wyroku skazującego Kazimierza Kujdę, jednego z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego, wieloletniego prezesa spółki Srebrna. Sąd Okręgowy w Warszawie w 2022 r. orzekł, że złożył on nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne. Odebrano mu na trzy lata prawo do startu w wyborach oraz zakazano pełnienia funkcji publicznych.
Wyrok nie jest prawomocny, bo Kazimierz Kujda złożył apelację. W jego obronie stanął Jarosław Kaczyński, który tuż po ogłoszeniu wyroku skazującego stwierdził: „Orzecznictwo sądów polskich jest przeze mnie od wielu lat bardzo zdecydowanie i jednoznacznie krytykowane”, i dodał, że „miał okazję zapoznać się z tymi materiałami” i „ma tutaj inne zdanie” (niż sąd – przyp. aut.).
Ponad połowa Polaków uważa, że Polska nie powinna przekazywać Ukrainie więcej broni - wynika z sondażu pracowni Opinia24.
Premier Donald Tusk zaznaczył w mediach społecznościowych, że „ani sondaże, ani podpowiedzi rozgorączkowanych komentatorów" nie będą miały wpływu na jego decyzje w sprawach Ukrainy.
Tuż przed wylotem do Paryża na spotkanie europejskich liderów premier Donald Tusk zdecydowanie wykluczył wysłanie polskich wojsk do Ukrainy. Przeciwne temu są również PiS i oczywiście Konfederacja. Z czego to wynika? I czy rzeczywiście chodzi o wybory prezydenckie?
Narodowy przewoźnik został oszukany na lotach do Taszkentu. Potwierdzenia przelewów za rejs okazały się fałszywe i nie sprawdzono, czy środki wpłynęły na konto. W tle polityczna presja na sprowadzanie Uzbeków do Polski, czyli afera wizowa i Collegium Humanum.
Premier Donald Tusk umył ręce, delegując sprawę deregulacji na pana prezesa Rafała Brzoskę. - Ogłosił coś o Bolesławie Chrobrym, błysk fleszy, i teraz, jestem przekonany, zapomni o tym programie na kolejne miesiące - tak były premier Mateusz Morawiecki skomentował sformułowaną podczas prezentacji gospodarczego programu rządu prośbę Donalda Tuska, by to prezes InPostu przygotował pakiet deregulacyjny.
W tym roku odnawiane będą zabytki cmentarza Stara Rossa w Wilnie. Towarzyszyć im będzie pochówek bojowników Armii Krajowej, których szczątki odnaleźli pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.
Prokuratura Okręgowa w Elblągu wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez naczelnika Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Śledczy twierdzą, że z publicznych pieniędzy opłacał on noclegi w hotelach osobie towarzyszącej, którą zabierał na wyjazdy o charakterze służbowo-prywatnym. A to niejedyny zarzut.
Do IPN nie wpłynął żaden wniosek w sprawie ekshumacji Ukraińców, którzy zginęli w czasie wojny i zaraz po jej zakończeniu na terenie Polski.
IPN ponowił wnioski o przeprowadzenie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych w Ukrainie. Czy strona ukraińska zaproponuje podobne działania w Polsce? Wątpliwe.
– Wolność badań występuje wyłącznie na poziomie deklaratywnym, w wypowiedziach władz IPN dla mediów – mówi „Rzeczpospolitej” pracownik Instytutu. RPO pyta prezesa Karola Nawrockiego o zasady, które obowiązują pracowników, kiedy proponują tematy książek i artykułów.
Ministerstwo Kultury nie będzie informowało o miejscach, gdzie planowane są ekshumacje polskich ofiar zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów. Argumentacja resortu zupełnie do mnie nie przemawia.
Bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego i prezes spółki Srebrna „kłamcą lustracyjnym” – zapadł prawomocny wyrok.
Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w środę w mocy orzeczenie z 2022 r., uznające Kazimierza Kujdę za kłamcę lustracyjnego. Wyrok jest prawomocny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas