Energetyka wiatrowa ma największy potencjał rozwojowy. Wie o tym m.in. Tauron Ekoenergia, który w Zachodniopomorskiem uruchomił jedną z pierwszych farm wiatrowych w Polsce. Farma Zagórze nad Zalewem Szczecińskim produkuje rocznie od 56 do 72 mln kWh energii elektrycznej, co odpowiada zużyciu energii 25 tys. gospodarstw domowych. W strategii spółki do 2020 r. to właśnie energia z wiatru i moc zainstalowana w odnawialnych źródłach energii ma wzrosnąć w ciągu najbliższych lat o około 800 MW.
Zachodniopomorskie, pomimo barier związanych z ograniczoną możliwością przesyłu energii wytwarzanej w źródłach odnawialnych, od kilku lat zajmuje w kraju pozycję lidera w rozwoju OZE. Zachodniopomorskie, obok Pomorskiego i Wielkopolskiego, jest również liderem na rynku biogazowni rolniczych w Polsce. Ma dziesięć biogazowni rolniczych, a ich moc zainstalowana wynosi 9,64 MW.
Hektary pod wiatraki
W uchwalonych miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego w województwie powierzchnia terenów przeznaczonych wyłącznie pod lokalizację elektrowni wiatrowych wynosi za ponad 27 tys. ha, co stanowi potencjał dla ponad 2200 MW nowych mocy. Takie plany mają m.in. Golczewo, Łobzie, Rąbino, Sławno, Sławoborze, Dolice czy Chojno. – W trakcie opracowania są kolejne miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego uwzględniające nowe lokalizacje dla energetyki wiatrowej, widzimy tendencję wzrostową – dodaje Gabriela Wiatr. Farmę wiatrową buduje od ubiegłego roku w powiecie gryfickim spółka Wiatromil w miejscowości Banie i Kozielice. Pierwsza część projektu obejmowała montaż 25 turbin, teraz ruszyła rozbudowa kolejnych 28.
Wpływy z podatków i inwestycje