21:04
Uznanie dla uczestniczek "Czarnego piątku" wyraził były prezydent Lech Wałęsa.
19:23
Aktualizacja: 24.03.2018 10:43 Publikacja: 23.03.2018 12:35
37 zdjęć
ZobaczFoto: Fotorzepa, Magdalena Zapart
21:04
Uznanie dla uczestniczek "Czarnego piątku" wyraził były prezydent Lech Wałęsa.
19:23
"Czarny piątek" w Warszawie powoli się kończy. W większości miast demonstracje też mają skończyć się przed 20.
19:17
O "Czarnym piątku" w Słupsku informuje prezydent tego miasta Robert Biedroń.
19:16
18:52
Tak wygląda ulica Nowogrodzka - całkowicie zablokowana przez demonstrantów. Cytat podany przez byłą europosłankę pojawia się wśród haseł skandowanych przez uczestników protestu.
18:46
Informacja o "Czarnym piątku" pojawiła się m.in. na drzwiach polskiej ambasady w Pradze.
18:27
Protestujący w Warszawie dotarli pod siedzibę PiS.
Ratusz podaje, że w proteście w Warszawie bierze udział ok. 55 tys. osób.
17:52
Demonstrujący niosą m.in. takie transparenty:
17:48
Tak wygląda obecnie siedziba PiS.
17:45
Marsz w Warszawie ruszył dalej. Ok. 18 czoło marszu powinno dotrzeć pod siedzibę PiS. Kobiety, które odpaliły race zostały wypuszczone po interwencji posłanki Nowoczesnej Joanny Scheuring-Wielgus - informuje TVN24.
17:34
Marsz w Warszawie cały czas stoi - demonstranci krzyczą w kierunku policjantów "Policyjna prowokacja!" i "Zostawcie je". Słychać też okrzyki "Zdejmij mundur, przeproś matkę".
17:31
Poseł PO Bartosz Arłukowicz przypomina wszystkim, że "Czarny piątek" ma miejsce również w Szczecinie.
17:29
W okolicach ronda Dmowskiego policja zatrzymała kobiety, które odpalały race. Marsz na chwilę zatrzymał się domagając się, by policjanci zostawili demonstrantki.
17:16
17:12
17:06
Takie transparenty widać dziś na ulicach Warszawy.
16:47
Idące ulicami Warszawy kobiety krzyczą: "Idziemy po prawo i sprawiedliwość"
16:44
Wśród przeciwniczek dzisiejszego protestu jest m.in. była szefowa "Wiadomości" Marzena Paczuska:
16:35
Demonstracja pod Sejmem zakończyła się. Teraz - jak stwierdziła jedna z przemawiających na proteście - uczestniczki przenoszą się pod "siedzibę zła". Demonstracja ma przenieść się na ul. Nowogrodzką, gdzie znajduje się siedziba PiS.
16:34
16:25
W proteście bierze udział przewodnicząca Nowoczesnej:
16:22
Pod Sejmem pojawiły się działaczki partii Razem.
16:20
A tak wygląda "Czarny piątek" w Katowicach:
16:19
W warszawskim proteście uczestniczą - zgodnie z zapowiedziami - posłanki Nowoczesnej.
16:18
A we Wrocławiu na rynku demonstranci krzyczą "Wolny wybór!".
16:17
Kobiety protestują też w Poznaniu, gdzie skandują "Zatrzymamy piekło kobiet"
16:14
16:10
Pod Sejmem, gdzie rozpoczęła się demonstracja, widać takie transparenty:
16:06
Pod Sejmem są też politycy.
15:42
Niezależnie od maszerujących z ul. Miodowej uczestników protestu - pod Sejmem zbierają się już osoby, które to właśnie tutaj rozpoczną demonstrację.
15:40
Uczestnicy protestu na Krakowskim Przedmieściu zatrzymały się przed Kościołem Św. Anny.
15:30
Uczestniczki "Czarnego piątku" maszerują pod Sejm. Słychać okrzyki "wyobraź to sobie, kobieta to człowiek". Obecnie protestujące są na Krakowskim Przedmieściu.
15:21
15:20
15:19
Pod Pałacem Arcybiskupim na ul. Miodowej rozpoczęła się demonstracja uczestniczek "Czarnego piątku".
14:52
BBC pisząc o proteście w Polsce zwraca uwagę, że od ustawy obowiązującej obecnie w Polsce bardziej surowe jest jedynie prawo w Watykanie i na Malcie, gdzie aborcja jest całkowicie zakazana (na świecie jest sześć krajów zakazujących całkowicie aborcji). Restrykcyjne prawo aborcyjne obowiązuje też w Irlandii Północnej, San Marino, w Liechtensteinie i Andorze oraz w Irlandii, gdzie jednak w maju odbędzie się referendum, w którym prawdopodobnie Irlandczycy opowiedzą się za złagodzeniem przepisów dotyczących aborcji.
14:51
Solidarność z protestującymi Polkami wyraziło na Twitterze Amnesty International.
14:50
Dzisiejszy protest w Warszawie organizowany jest przez organizację Akcja Demokracja oraz Ogólnopolski Strajk Kobiet. Kobiety będą demonstrować w kilku miejscach Warszawy. O 15 zbiorą się pod Pałacem Arcybiskupim na ul. Miodowej, skąd przejdą na rondo Dmowskiego. O godzinie 16 rozpocznie się protest pod Sejmem, skąd uczestniczki i uczestnicy mają przejść na ul. Nowogrodzką, pod siedzibę PiS, gdzie demonstrację zaplanowano na godzinę 18.
14:49
Do udziału w "Czarnym piątku" zachęca m.in. posłanka Nowoczesnej Monika Rosa, która mówiła o tym w czwartkowym programie #RZECZoPOLITYCE.
14:48
Czarny piątek dotarł też do Brukseli.
14:47
Zwolennicy zaostrzenia prawa aborcyjnego zwracają jednak uwagę, że konstytucja w artykule 38 "zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia". Ich zdaniem oznacza to, że człowiek powinien być chroniony od momentu poczęcia.
14:46
Kwestię aborcji w Polsce reguluje obecnie ustawa z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Jej uchwalenie było efektem tzw. kompromisu aborcyjnego.
14:45
O odrzucenie projektu "Zatrzymaj aborcję" zaapelowali do polskiego parlamentu eksperci ONZ, którzy uważają, że projekt ten narusza prawa człowieka i godzi w godność kobiet narażając je na nieludzkie traktowanie.
14:44
Sejm w tym roku zajmował się również projektem liberalizującym ustawę aborcyjną autorstwa komitetu Ratujmy Kobiety. Ten projekt został jednak odrzucony już w I czytaniu wskutek m.in. absencji kilkudziesięciu posłów Nowoczesnej i PO w trakcie głosowania.
14:42
O jak najszybsze procedowanie projektu "Zatrzymaj aborcję" wezwali w niedzielę przedstawiciele polskiego Episkopatu. We wtorek projekt pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja sprawiedliwości.
14:41
Projekt "Zatrzymaj aborcję", przeciwko któremu w piątek demonstrują kobiety zakłada wykreślenie drugiej przesłanki do legalnej aborcji - czyli tzw. aborcji eugenicznej. To uczyniłoby polską ustawę ws. aborcji jedną z najbardziej restrykcyjnych ustaw regulujących tę kwestię na świecie.
14:40
Obecnie w Polsce aborcja dozwolona jest w trzech przypadkach:
- Gdy ciąża jest zagrożeniem dla zdrowia lub życia matki, co stwierdza lekarz. Aborcji w tej sytuacji można dokonać do momentu osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza łonem matki;
- Gdy istnieją przesłanki na istnienie ciężkich, nieodwracalnych upośledzeń płodu lub nieuleczalnych chorób zagrażających jego życiu. Taką sytuację stwierdza lekarz a sam zabieg może być również przeprowadzony zanim płód osiągnie zdolność samodzielnego egzystowania poza łonem matki.
- Lub gdy ciąża jest efektem czynu zabronionego (gwałtu, aktu kazirodczego). Tę przesłankę musi stwierdzić prokurator, czyn więc powinien być zgłoszony odpowiednim organom.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
Uznanie dla uczestniczek "Czarnego piątku" wyraził były prezydent Lech Wałęsa.
"Czarny piątek" w Warszawie powoli się kończy. W większości miast demonstracje też mają skończyć się przed 20.
Prawda jest taka, że środki abonamentowe są obecnie przekazywane, a Radio Kraków Off posiada dwa źródła finansowania: przychody z opłat abonamentowych (mniej niż połowa kosztów) oraz przychody własne spółki (z obrotu prawami do audycji; z przekazów handlowych oraz z innych źródeł) – pisze KRRiT, odnosząc się do kontrowersyjnej sprawy prezenterów AI w rozgłośni OFF Radio Kraków.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Kształtowanie się przyszłości komunikacji w erze cyfrowej, zagadnienie sztucznej inteligencji, zarządzanie kryzysowe w miastach oraz inspirujące kampanie z całego świata będą jednymi z wielu tematów podczas tegorocznego Kongresu Local-SoMe’24.
Już 13 listopada br. w Renaissance Warsaw Airport Hotel w Warszawie odbędzie się szósta edycja konferencji Kod Innowacji, organizowana przez GS1 Polska. Tegoroczne wydarzenie realizowane będzie pod hasłem: „Technologia na czele zmian: Jak innowacje kształtują biznes i konsumenckie postawy”. Kod Innowacji to nie tylko spotkanie ekspertów, ale również konkurs, w którym aż 15 firm rywalizuje o prestiżową statuetkę Lidera Innowacji. Dodatkowo, trwa głosowanie internautów na Nagrodę Publiczności, w którym każdy może wesprzeć preferowany projekt.
Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński przekazał, że wicemarszałek województwa śląskiego Bartłomiej S. został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA).
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Ministerstwo przyznaje, że „nie ma możliwości ustalenia”, którym konkretnie kościołom finansuje składki. Na liście mogą być wspólnoty o egzotycznych doktrynach, a nawet założone przez gangsterów – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Prokuratura skierowała do sądu akty oskarżenia wobec osób, które miały przemycać przez polską granicę nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i transportować ich do Niemiec.
Głównym podziałem Zachodu staje się spór liberalnych elit i potrzebujących silnych tożsamości mas. Donald Tusk od roku stara się nie pozwolić Jarosławowi Kaczyńskiemu zapisać go do pierwszego obozu. Kamala Harris zaś pozwoliła na to Donadowi Trumpowi.
Minął rok od wyborów. Zjednoczona Prawica straciła władzę, a wraz z nią wpływ na TVP. Związany z nowym zespołem „Wiadomości” Marek Czyż zapowiadał „czystą wodę”. Jest błotnista kałuża. Niestety nowa ekipa zdecydowała, że Telewizja Publiczna pozostanie na wojnie domowej.
Ograniczenie wolności i prace społeczne – głównie na to sądy skazywały Łukasza Ż., sprawcę wypadku na Trasie Łazienkowskiej, choć notorycznie łamał prawo.
W mediach społecznościowych Komenda Stołecznej Policji poinformowała, że Wydział Ruchu Drogowego wszczął czynności wyjaśniające po medialnych doniesieniach o wykroczeniach drogowych popełnionych przez jednego z byłych ministrów. Chodzi o Antoniego Macierewicza.
"Brat" został uznany przez brytyjski słownik Collinsa za słowo roku 2024. Wszystko za sprawą piosenkarki Charli XCX i jej albumu - podał brytyjski dziennik "The Telegraph".
Giganci ekranu, sportu i estrady, mistrzowie w swoim fachu. Znani, lubiani, kontrowersyjni. Alain Delon, Donald Sutherland, Franz Beckenbauer, John Mayall, Maggie Smith, Henry Kissinger. W ciągu ostatniego roku odeszły legendy świata kultury i sportu oraz ważne postacie polityki, nauki i biznesu. W obchodzonym 1 listopada Dniu Wszystkich Świętych przypominamy sylwetki zmarłych.
Jak pandemia Covid-19 odcisnęła się w literaturze? Odpowiedzi udziela „Jak wysoko zajdziemy w ciemnościach” Sequoi Nagamatsu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas