W Senacie utknęła nie tylko sprawa marszałka Grodzkiego

PiS oskarża opozycję o blokowanie wniosku o uchylenie immunitetu marszałka. Ustaliliśmy, że w kolejce czeka też inna sprawa dotycząca polityka KO.

Publikacja: 04.10.2021 21:00

W Senacie utknęła nie tylko sprawa marszałka Grodzkiego

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Nawet osiem lat więzienia grozi marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu z KO. To skutek zarzutów, które chce mu postawić prokuratura. Zdaniem śledczych jako ordynator w szczecińskim szpitalu miał przyjmować w przeszłości łapówki od pacjentów oraz ich bliskich.

Wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi wpłynął do izby wyższej w marcu i został ponowiony w kwietniu, bo zdaniem Kancelarii Senatu nie spełniał wymogów formalnych. Wciąż nie został poddany pod głosowanie, a zdaniem PiS sprawa jest celowo przeciągana, by chronić marszałka. Jak wynika z naszych ustaleń, w Senacie jest jednak jeszcze jedna sprawa immunitetowa, która na rozpatrzenie czeka dłużej. I też dotyczy senatora KO.

Chodzi o Magdalenę Kochan, która senatorem jest od 2019 roku, a wcześniej przez kilkanaście lat była posłanką. Sprawa wiąże się właśnie z okresem jej pracy w Sejmie. W 2018 roku, przed wyborem rzecznika praw dziecka, zacytowała z mównicy słowa kandydatki PiS Agnieszki Dudzińskiej na to stanowisko. Wynikało z nich, że w przypadku niepełnosprawnych dzieci, wymagających opieki, „chyba należałoby postulować eutanazję".

Senat nie jest związany żadnymi terminami w sprawach immunitetowych

Kandydatura Dudzińskiej przepadła w Sejmie. PiS zgłosił ją ponownie i została wybrana, ale tym razem nie uzyskała większości w Senacie. Wcześniej weszła w spór z Kochan. Dudzińska argumentowała, że nie jest zwolenniczką eutanazji, jej wypowiedź miała charakter ironiczny, a Kochan dokonała manipulacji, nie przytaczając ostatnich słów w całości, które brzmiały: „chyba należałoby postulować eutanazję, jeśli nie stać nas na to, żeby tych ludzi wspierać".

Skierowała w sprawie Kochan wniosek do Komisji Etyki Poselskiej i wniosła prywatny akt oskarżenia. W związku z tym ostatnim w lutym 2020 roku wpłynął do Senatu wniosek o uchylenie immunitetu Kochan. Nie spełniał wymogów formalnych, a w grudniu 2020 roku wpłynął poprawny wniosek.

Co się z nim dzieje? Centrum Informacyjne Senatu pisze nam tylko, że jest „procedowany". Przewodniczący Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich Sławomir Rybicki z KO mówi nam, że do kierowanego przez niego organu wniosek jeszcze nie wpłynął. Tak samo jest w przypadku wniosku dotyczącego Grodzkiego, który leży w biurku wicemarszałka Bogdana Borusewicza.

Jeszcze dłuższe kolejki są w Sejmie

Zdaniem senator PiS Marii Koc z PiS procedury są przeciągane celowo przez kierownictwo Senatu. – Wnioski powinny być rozpatrywane bezzwłocznie. Jeśli senatorowie twierdzą, że są niewinni, niech oczyszczą się z zarzutów i zamkną sprawę – komentuje.

– Nie mamy żadnych ustawowych terminów, a znam przypadki z poprzednich kadencji, gdzie procedury trwały o wiele dłużej. Nic nie stało na przeszkodzie, by Prokuratura Krajowa od razu skierowała do izby poprawnie sformułowany wniosek – odpowiada Rybicki.

I zauważa, że jeszcze dłuższe kolejki są w Sejmie. Np. w połowie września Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych rozpatrzyła wniosek oskarżyciela prywatnego dotyczący immunitetu wicemarszałek Małgorzaty Gosiewskiej z PiS. Zarekomendowała Sejmowi odrzucenie wniosku. Na rozpatrzenie czekał on trzy lata.

Kraj
Walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. „Pożar nie jest opanowany”
Kraj
Ministerstwo uruchomiło usługę o wulgarnym akronimie. Prof. Bralczyk: To niepoważne
Kraj
Końskie: Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki starli się w debacie. Krzysztof Stanowski: Wszystkich nie ma
Kraj
Wydarzenia radomskie 1976 roku ponownie trafią pod lupę śledczych
Materiał Promocyjny
EFNI Wiosna w Warszawie: o polskiej prezydencji i przyszłości rynku pracy