Jakie instrumenty w planowaniu działań rozwojowych daje wspomniana już Ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju?
Przede wszystkim normatywnie zobowiązuje ona organy władzy publicznej do prowadzenia polityki w danej dziedzinie społeczno-gospodarczej, co należy odczytywać jako obowiązek analizowania, diagnozowania, oceny stanu spraw publicznych, formułowania programu określającego idee, a w konsekwencji także środki i metody osiągnięcia celów oraz ocenę ich realizacji. Przepisy prawa, legitymizując proces planowania, nadają określony charakter prawny aktom polityki publicznej (aktom planowania), kompetencje organom planistycznym, wskazują prawną ochronę adresatów aktów planowania oraz zasady kontroli sądowej. Z drugiej strony prawo jest instrumentem polityki publicznej w tym sensie, że w większości normatywnie określonych przypadków akty planowania nie mogą stanowić samodzielnej podstawy działania administracji publicznej. Ponadto do ich wykonania konieczne są instrumenty prawne wynikające z aktów prawodawczych, służące urzeczywistnieniu stawianych celów.
Planowanie rozwoju społeczno-gospodarczego jest modelem prawnie uporządkowanym. Kluczowe znaczenie odgrywa Ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, która w powiązaniu z ustawami ustrojowymi tworzy podstawy kompetencyjne do działania w sferze prowadzenia polityki rozwoju. Determinuje działalność podmiotów prowadzących politykę rozwoju, wyznaczając ustawowy cel programowania, określając okoliczności uzasadniające wydawanie strategii rozwoju i programów, a także ich zakres merytoryczny, pozostawiając samodzielność decyzyjną co do celów i kierunków podejmowanych działań. Akcentuje przy tym ścisły związek między przygotowaniem aktów planowania rozwoju a ich wykonywaniem oraz podejmowaniem rozstrzygnięć w zakresie projektowania rozwoju a realizacją polityki rozwoju. Tak jak wcześniej wskazałam, ze względu na systemowy charakter Ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, planowanie rozwoju społeczno-gospodarczego należy uznać jako nadrzędne w stosunku do pozostałych sfer obejmujących planistyczną działalność administracji w gospodarce, a także wobec jej innych funkcji państwa. Decyduje o tym jego ustawowe ujęcie jako strategicznego, i to zarówno ze względu na cel, jak i zakres zadań, a przede wszystkim ze względu na jego podmiotowe ujęcie (adresatem są podmioty władzy wykonawczej!). Poza tym ustawa ta tworzy system strategicznych dokumentów rozwoju w wymiarze krajowym, regionalnym i lokalnym (a także ponadlokalnym), które stanowią jednocześnie (ale nie wyłącznie!) element systemu unijnego.
System strategii rozwoju i programów jest systemem naczyń połączonych, który ma zapewnić spójność działań rozwojowych podejmowanych na poziomie kraju, województwa, powiatu czy gminy, a nawet w obrębie struktur ponadlokalnych.
Tak, i tworzą go strategie rozwoju formułujące ogólne cele i kierunki działań oraz programy jako dokumenty o charakterze wykonawczym. Zatem struktura wewnętrzna tych dokumentów strategicznego planowania jest prawnie uporządkowana. Wskazując na specyfikę planowania w obszarze rozwoju, należy podkreślić, że strategie rozwoju i programy stanowią wynik bardzo różnych, nie zawsze prawnie określonych czynności podejmowanych przez ustawowo określony organ administracji publicznej, przy udziale innych podmiotów zajmujących stanowisko w sprawie. Są to takie typy czynności jak uzgodnienia, konsultacje, opiniowanie, których formuły nie zawsze wynikają z omawianej ustawy. Zasadnicze znaczenie ma w tym przypadku nakaz współpracy i współdziałania, i to na każdym etapie – począwszy od inicjowania, przygotowywania, przyjmowania, a następnie realizacji (wdrażane, monitorowane, kontrolowane) strategii rozwoju i programów.
Specyfika norm aktów programowania rozwoju, określanych w doktrynie jako normy planowe, polega na tym, że normy te jedynie programują działania i środki przeznaczone do ich realizacji. Stanowią bodźce do działania, wytyczając cele i kierunki, które z punktu widzenia polityki rozwoju mają charakter strategiczny i do których wykonania powinny się przyczynić podmioty prowadzące politykę rozwoju. Normy adresowane do administracji publicznej nie stanowią źródła kompetencji, a jedynie wskazanie sposobu czynienia z nich użytku. Należy zatem przyjąć, że mają charakter wiążący w stosunku do aparatu administracji państwa (aparatu administracji rządowej, jak i samorządowej, w zależności od rodzaju dokumentu programowego i poziomu terytorialnego jego przyjęcia). Określają sposób postępowania, ustalając obowiązujące cele, nie zawierając przy tym środków przymusu ich realizacji. Uważam, co także zaznaczam w swoich badaniach, że strategie rozwoju i programy nie pozostają bez wpływu na inne podmioty. Myślę tu zarówno o podmiotach publicznych (które nie zawsze są podmiotami podporządkowanymi organizacyjnie), jak i prywatnych, wykonujących zadania określone w systemach realizacji strategii rozwoju i programów, tzw. instytucje programów. Oznacza to, że akty planowania rozwoju wywołują także skutki zewnętrzne. Ten wątek – charakteru prawnego aktów planowania rozwoju – jest bardzo istotny ze względu na jego doniosłość praktyczną, ale także naukowo-poznawczy charakter i wymaga odrębnego, szczegółowego omówienia.