Naukowcy uważają, że planeta może ciągle być aktywna geologicznie. Wenus może być jednym z niewielu globów w Układzie Słonecznym, na którym ostatnio zachodziły zjawiska wulkaniczne.
Dowodów na niedawno czynne wulkany dostarczył Venus Express, satelita wysłany przez Europejską Agencję Kosmoczną (ESA). Na orbicie planety jest od roku 2006. Analizujący dane z Wenus naukowcy dostrzegli ślady lawy w trzech wulkanicznych rejonach globu. Lawa została zidentyfikowana w podczerwieni. Według badaczy dowodzi to, że wulkany na Wenus w każdej chwili mogą wybuchnąć. O najnowszych obserwacjach Wenus zespół naukowców pisze w bieżącym wydaniu magazynu „Science”. — Geologiczna historia Wenus długo była tajemnicą — powiedziała dr Sue Smrekar, z Jet Propulsion Laboratory NASA w Pasadenie, główny autor publikacji w „Science”. — Dawniej satelity (np. amerykański Magellan w latach 1990 -94) sugerowały nam aktywność wulkaniczną ale ale nie mieliśmy pojęcia, jak dawno ona mogła mieć miejsce. Teraz mamy twardy dowód na powierzchni świadczący o tym, że było to całkiem niedawno.
Na Wenus naukowcy doliczyli się zaledwie ok. tysiąca kraterów, stosunkowo mało, w porównaniu innymi ciałami niebieskimi Układu Słonecznego. Chcieli się dowiedzieć, czy rzeczywiście są one wynikiem aktywności wulkanicznej i czy powstawały szybko, czy też wolno. Rezultaty jakich dostarczył Wenus Express sugerują, że mniejsze wulkany pojawiały się stopniowo a większe powstały w gwałtownych okolicznościach. Zespół odkrył też minerały, które świadczą o niedawnym wypływie lawy. Procesy chemiczne pojawiające się przy erupcji lawy są podobne jak na Ziemi, ale na Wenus postępują bardziej gwałtownie.
Podobieństwo Wenus do Ziemi jest uderzające, astronomowie uznali ten glob za bliźniaka naszej planety. Dlatego jest tak interesujący. Uformował się — podobnie jak Ziemia 4,5 miliarda lat temu. Ale jest spowity znacznie mniej przyjazną atmosferą niż Ziemia Składa się ona głownie z dwutlenku węgla, co sprawia, że temperatura powierzchni jest tak wysoka, że stopiłby się na niej ołów. Ciśnienie jest 90 razy większe niż na Ziemi.