Reklama
Rozwiń

Ziemia traci miniksiężyc. Koniec rzadkiego zjawiska

Ziemia żegna się z asteroidą, która przez ostatnie miesiące stanowiła „miniksiężyc” naszej planety.

Publikacja: 25.11.2024 15:24

Księżyc widziany z Kairu, fotografia z 15 listopada

Księżyc widziany z Kairu, fotografia z 15 listopada

Foto: REUTERS/Amr Abdallah Dalsh

zew

Od 29 września do teraz Ziemia posiadała dwa księżyce. Stało się tak dzięki asteroidzie 2024 PT5, wykrytej w sierpniu. W poniedziałek asteroida oddali się od Ziemi za sprawą silniejszego przyciągania grawitacyjnego Słońca, choć w styczniu znów ma pojawić się nieopodal naszej planety. Astronomowie z NASA mają zamiar przyjrzeć się wówczas 2024 PT5, która może być fragmentem Księżyca, który oderwał się od Srebrnego Globu po uderzeniu asteroidy.

Księżyc w pełni nad Meksykiem

Księżyc w pełni nad Meksykiem

Foto: ALFREDO ESTRELLA / AFP

Asteroida 2024 PT5 opuszcza okolice Ziemi

Asteroida 2024 PT5 to ciało niebieskie o średnicy ok. 10 metrów - obiekt zbyt mały i zbyt ciemny, by można go było obserwować gołym okiem. Planetoida została zidentyfikowana za pomocą systemu służącego do wykrywania obiektów mogących zagrażać Ziemi (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System, ATLAS). Amerykańska agencja kosmiczna zaznaczyła, że choć 2024 PT5 nie znajdowała się w pełni na okołoziemskiej orbicie, to jest to interesujący obiekt wart zbadania. Zachowanie „miniksiężyca” określili bracia astrofizycy, Raul i Carlos de la Fuente Marcos z Uniwersytetu Complutense w Madrycie, którzy poświęcili setki godzin na obserwacje za pomocą teleskopu na Wyspach Kanaryjskich.

Czytaj więcej

Naukowcy opublikowali nowe zdjęcia Słońca. Takich fotografii jeszcze nie było

Asteroida 2024 PT5 jest oddalona od Ziemi o ok. 3,5 mln kilometrów. W styczniu zbliży się do naszej planety na odległość ok. 1,8 mln kilometrów, a następnie oddali się, krążąc wokół Słońca. W pobliżu Ziemi asteroida ma ponownie znaleźć się w 2055 r. i wówczas też ma wykonać częściowe okrążenie wokół Ziemi. Obiekt rozpoczął swój „półbieg” wokół Ziemi we wrześniu, a tor jego ruchu przypominał podkowę. Cytowany przez agencję AP Raul de la Fuente Marcos powiedział, że gdy asteroida wróci w pobliże Ziemi w styczniu, będzie miała zbyt dużą prędkość, by mogła pozostać w tym rejonie Układu Słonecznego. Podczas tej wizyty planetoida ma być przez tydzień śledzona za pomocą systemu Goldstone w Kalifornii.

Księżyc widziany z RPA

Księżyc widziany z RPA

Foto: REUTERS/James Oatway

Planetoida 2024 PT5 należy do pasa asteroid Arjuna, składającego się z kosmicznych skał, poruszającyh się po orbitach zbliżonych do orbity Ziemi. Astronomie przewidywali, że asteroida opuści Ziemię 25 listopada o godz. 17:43, nie dokonując przy tym pełnego okrążenia wokół Ziemi.

Według astronomów, choć asteroid przelatujących w pobliżu naszej planety jest sporo, to rzadko dochodzi do sytuacji, gdy któraś z nich staje się „miniksiężycem”.

Kosmos
Monstrualny obiekt w teleskopie Webba. Naukowcy odkryli, co uśpiło czarną dziurę
Kosmos
Nowe odkrycie podważa standardowe modele. Jak naprawdę powstają planety?
Kosmos
Zmiany na powierzchni Księżyca. Naukowcy opublikowali nowe wyniki badań
Kosmos
Zaskakujące odkrycie w pobliżu czarnej dziury w naszej galaktyce. Naukowcy sądzili, że to niemożliwe
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Kosmos
Na tę informację czekano 45 lat. Naukowcy odkryli tajemnicę księżyca Io
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku