Gwiazdą tą jest Betelgeza, czerwony nadolbrzym w gwiazdozbiorze Oriona. Asteroida, która ją zasłoni, to 319 Leona, wolno obracająca się, podłużna skała kosmiczna w głównym pasie asteroid pomiędzy Marsem a Jowiszem.
Do zaćmienia Betelgezy dojdzie 12 grudnia w nocy czasu polskiego. Choć zaćmienie będzie trwało około 18 minut, w każdym z miejsc, gdzie będzie je można dostrzec, będzie widoczne zaledwie przez 15 sekund.
Zaćmienie Betelgezy - spektakl dla wybranych
Ten krótki spektakl powinien być widoczny dla mieszkańców pasa rozciągającego się od Tadżykistanu i Armenii w Azji Środkowej, przez Turcję, Grecję, Włochy i Hiszpanię, po Miami i Florida Keys i wreszcie po część Meksyku.
Czytaj więcej
Międzynarodowy zespół badaczy odkrył jedne z najstarszych galaktyk jakie dotychczas udało się zaobserwować. O swoim odkryciu piszą na łamach "Astrophysical Journal Letters".
Podczas zaćmienia astronomowie mają nadzieję dowiedzieć się więcej i o Betelgezie, i o Leonie. We wrześniu, obserwując zaćmienie znacznie ciemniejszej gwiazdy w pobliżu Leony, zespół kierowany przez hiszpańskich astronomów oszacował, że asteroida ma około 55 km szerokości i 80 km długości..