Piąty księżyc Plutona

Nieznany wcześniej obiekt krąży wokół odległej karłowatej planety.. Dostrzegli go amerykańscy astronomowie

Aktualizacja: 11.07.2012 20:14 Publikacja: 11.07.2012 20:12

Piąty księżyc Plutona

Foto: AFP PHOTO / NASA / ESA / Mr. Showalter

„Odkryliśmy piąty księżyc Plutona za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a" napisał na Twitterze Alan Stern z Southwest Research Institute w Boulder w stanie Kolorado.

Stern jest głównym badaczem misji New Horizons. Sonda wysłana przez NASA dotrze w okolice Plutona w 2015 roku. To pierwsza misja, która odwiedzi planetą karłowatą. Odkrycie zostało ogłoszone prawie dokładnie rok po odkryciu czwartego księżyca Plutona który znany jest pod roboczą nazwą P4.

Pozostałe księżyce Plutona to Charon, Nix i Hydra. Największy jest Charon, który ma 1043 km średnicy. Wielkość Nix i Hydry szacowana jest na 32- 113 km, natomiast P4 na 13- 34 km. Nowoodkryty księżyc wygląda raczej jak P4 niż Charon — oceniają naukowcy. — Jest mniejszy niż P4 — powiedział Stern portalowi Space. com

— Odkrywamy coraz więcej obiektów, więc nasze obawy o bezpieczeństwo sondy rosną — dodał odnosząc się do ryzyka kolizji New Horizons w okolicy Plutona. Charon został odkryty w 1978 roku, prawie pół wieku po odkryciu Plutona. Nix i Hydra czekały na odkrycie do 2005 roku, kiedy dostrzegł je Kosmiczny Teleskop Hubble'a.

Pluton uznawany był za planetę do roku 2006, kiedy to Międzynarodowa Unia Astronomiczna uznała go za planetę karłowatą. Obiega Słońce w odległości 5,78 miliarda km. To 39 razy więcej niż odległość Ziemi od naszej gwiazdy.

Kosmos
Przełom w badaniach nad Marsem? Na Czerwonej Planecie mógł kiedyś padać deszcz i śnieg
Kosmos
Na odległej planecie istnieje życie? Badacze mówią o przełomie: To najsilniejszy dowód
Kosmos
Nowa, „zielona” kometa na niebie. Wiadomo, kiedy będzie najlepiej widoczna
Kosmos
W Drodze Mlecznej odkryto układ dwóch białych karłów. Obiekty są skazane na zderzenie
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kosmos
Pochodzenie i kształt asteroidy, która miała uderzyć w Ziemię, zaskoczyły naukowców