Akcja #Święconka. Zrób w domu i pochwal się w sieci

Z powodu pandemii w tym roku nie święcimy pokarmów w kościołach. Świąteczne koszyczki błogosławimy przed śniadaniem wielkanocnym w domach. - Zachęcam do publikacji w mediach społecznościowych ich zdjęć z hasztagiem #Święconka – prosi ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Aktualizacja: 11.04.2020 09:52 Publikacja: 11.04.2020 09:31

W tym roku nie ma tradycyjnego święcenia pokarmów. Wierni będą je sami błogosławić w domu.- Potem zd

W tym roku nie ma tradycyjnego święcenia pokarmów. Wierni będą je sami błogosławić w domu.- Potem zdjęcia mogą publikować w mediach społecznościowych z oznaczeniem #Święconka- mówi ks.Paweł Rytel--Andrianik, rzecznik KEP.

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Błogosławieństwo żywności zgodnie z tradycją sięga VII wieku, z chlebem i jajkami odnotowane od XII wieku. I w tym czasie zwyczaj ten przywędrował do Polski. Potwierdzają to źródła z przełomu XIII i XIV wieku. Obrzęd ujednoliciła reforma potrydencka w 1614 (w Polsce obowiązująca od roku 1631, wg rytuału piotrkowskiego).

Początkowo pokarmy święcono w domach, a należało poświęcić to wszystko, co miało zostać spożyte podczas śniadania wielkanocnego, dlatego przygotowywano ogromne kosze z jedzeniem.

W późniejszym czasie pokarmy święcono na powietrzu, pod krzyżami lub na placach. W XVIII wieku święcenie przeniesiono do świątyń.

W tym roku z powodu ograniczeń związanych z epidemią obrzęd poświęcenia pokarmów w kościołach zastąpiony jest ich błogosławieństwem w domach w Niedzielę Wielkanocną.

- Przed śniadaniem wielkanocnym ojciec rodziny lub inna osoba wypowiada formułę błogosławieństwa – mówi ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Apeluje, aby pomimo braku w tym roku obrzędu poświęcenia pokarmów w kościołach, nie rezygnować z przygotowania wielkanocnych koszyczków z pisankami.

- Zaangażujmy do tego szczególnie najmłodszych. Zdjęcia naszych koszyków możemy publikować w mediach społecznościowych z hasztagiem #Święconka" – dodaje rzecznik KEP.

Ks. Rytel-Andrianik poleca też łączenie się ze wspólnotą Kościoła w Liturgii Wigilii Paschalnej poprzez transmisje.

- To najważniejsza liturgia w roku, gdy śpiewany uroczysty Exsultet, czyli Orędzie Paschalne, ogłaszające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne, słuchamy czytań z Pisma Świętego, które przeprowadzają nas przez całą historię zbawienia: od stworzenia świata, aż do zmartwychwstania. To czas nadziei, zwycięstwa życia nad śmiercią – tłumaczył ks. Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu przypomina też, że chociaż tegoroczne święta przeżywamy w naszych domach, bez spotkań z rodziną i znajomymi, to nie musimy być sami.

- Kontaktujmy się poprzez rozmowy telefoniczne i komunikatory internetowe. Jako znak pamięci wysyłajmy zdjęcia naszym bliskim i przyjaciołom. Podzielmy się tym jak świętujemy w mediach społecznościowych. Stwórzmy wspólnotę przy wirtualnym wielkanocnym stole, w oczekiwaniu na możliwość bezpośredniego kontaktu" – radzi rzecznik KEP.

Zachęca też do pomocy seniorom, chorym i samotnym oraz do modlitwy w intencji zmarłych i ich rodzin. A także o pamięć o lekarzach, pielęgniarkach, ratownikach medycznych i wszystkich, którzy Święta Wielkanocne spędzą w pracy dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa.

 

Tak pobłogosławisz pokarmy w domu:

Przed wielkanocnym śniadaniem w duchowej łączności z rodziną i bliskimi, można odmówić poniższą modlitwę, zamiast zwykłej „przed jedzeniem", a to podkreśli uroczysty charakter posiłku.

Osoba prowadząca rozpoczyna modlitwę i wszyscy żegnają się znakiem krzyża: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

W. Amen.

Modlitwę można poprzedzić odczytaniem Ewangelii o zmartwychwstaniu: (Mt 28, 1-10 lub J 20, 1-9).

Następnie głowa rodziny przygotowuje obecnych i wypowiada modlitwę: „Nasz Pan, Jezus Chrystus, umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia, abyśmy żyli Bożym życiem i uczestniczyli w wielkiej radości, której źródłem jest Jego zwycięstwo. Dla podkreślenia wielkości tej niedzieli, która jest uroczystością nad uroczystościami, chcemy spożyć świąteczne śniadanie. Prośmy, aby sam Pan pobłogosławił nasze pokarmy, aby oddalił od nas widmo epidemii i napełnił nasze serca radością".

Módlmy się: Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią poleciłeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, a w dniu zmartwychwstania zasiadłeś do stołu z apostołami, aby wraz z nimi spożyć posiłek.

Prosimy Cię, pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność z nami podczas wielkanocnego posiłku, abyśmy mogli się radować udziałem w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.

Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i dajesz życie światu, pobłogosław chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który wziąłeś w swoje święte i czcigodne ręce, aby go przemienić w swoje Ciało.

Baranku Boży, Ty pokonałeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie Ty spożyłeś z apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy.

Chryste, nasze życie i zmartwychwstanie, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, i spraw, abyśmy potrafili dzielić się z innymi wielkanocną radością, a kiedyś weszli na wieczną ucztę w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków.

W. Amen

Błogosławieństwo żywności zgodnie z tradycją sięga VII wieku, z chlebem i jajkami odnotowane od XII wieku. I w tym czasie zwyczaj ten przywędrował do Polski. Potwierdzają to źródła z przełomu XIII i XIV wieku. Obrzęd ujednoliciła reforma potrydencka w 1614 (w Polsce obowiązująca od roku 1631, wg rytuału piotrkowskiego).

Początkowo pokarmy święcono w domach, a należało poświęcić to wszystko, co miało zostać spożyte podczas śniadania wielkanocnego, dlatego przygotowywano ogromne kosze z jedzeniem.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Nowa Skoda Kodiaq. Liczą się konie mechaniczne czy design?
Tu i Teraz
Nowa Skoda Superb. Komfort w parze z technologią
Kościół
Mazowieckie: Zwłoki znalezione w mieszkaniu księdza. Duchowny opuścił parafię
Kościół
Biskup Wojciech Osial: Nie chcemy wojny w sprawie religii
Kościół
Emerytura abp. Marka Jędraszewskiego. Czy polski Kościół czeka rewolucja?