Rosyjska cerkiew może kanonizować zbrodniarza wojennego

Rosyjska Cerkiew Prawosławna rozważa kanonizację XVIII-wiecznego rosyjskiego generalissimusa Aleksandra Suworowa, odpowiedzialnego m.in. za rzeź warszawskiej Pragi.

Publikacja: 24.05.2022 14:04

Rosyjska cerkiew może kanonizować zbrodniarza wojennego

Foto: Domena Publiczna

- Zbieramy materiały. I wy zbierajcie materiały o jego życiu, może też i o tych cudach, które się dokonywały, a o których my nie wiemy – mówił mediom ihumen Pankratij, przewodniczący Synodalnej Komisji ds. kanonizacji.

Jak na razie spośród znanych ruskich wodzów do świętych zaliczono XIII-wiecznego wielkiego księcia Aleksandra Newskiego.

O włączenie do tego grona jednego z najlepszych rosyjskich nowożytnych dowódców dość natarczywie prosi jednak rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. Zwracał się z tym osobiście do patriarchy Cyryla. Szojgu oficjalnie uznawany jest za prawosławnego, przyznaje się nawet do ochrzczenia w dzieciństwie przez krewnych matki. Pochodziła ona z Ukrainy (z którą wojuje obecnie minister obrony), a chrztu dokonano w Ługańsku.

Ale nieoficjalnie Szojgu skłania się ku buddyzmowi, wiary przodków ze strony ojca. Co powoduje, że jego prośby o kanonizowanie Suworowa brzmią nieco dwuznacznie.

Czytaj więcej

Kaci Polski, bohaterowie Rosji

Ale poza nim pisma w tej sprawie śle też rosyjskie ministerstwo obrony (tak, jakby w czasie wojny z Ukrainą nie miało nic innego do roboty) oraz nienazwane „różne organizacje społeczne oraz działacze”.

Nad Suworowem ciążą jednak zarzuty świadomego dokonywania ludobójstwa. W czasie zdobywania tureckiej fortecy Izmaił w 1790 roku rosyjskie wojska na jego rozkaz wymordowały nie mniej niż 10 tysięcy jej mieszkańców (w tym kobiety i dzieci). Suworow zrobił to dla zastraszenia Turków i odebrania im woli walki.

Tak samo było cztery lata później, w listopadzie 1794 roku podczas szturmu warszawskiej Pragi. Rosjanie zamordowali wtedy kilkadziesiąt tysięcy jej mieszkańców (i znów: wraz z kobietami i dziećmi).

Ale minister Szojgu nie wypowiadał się na temat zbrodniczych rozkazów Suworowa. W rosyjskiej propagandzie zaś obowiązuje obecnie teza, że nie było żadnej „rzezi Pragi”, jest to tylko „kalumnia katolickiej propagandy próbującej oczerniać wielkiego feldmarszałka”.

Z wypowiedzi cerkiewnych dostojników wynika, że jednak do pomysłu kanonizowania Suworowa odnoszą się z dystansem. – Gdy będzie wystarczająco materiału, wrócimy do tego problemu – mówił tenże ihumen Pankratij. Do kanonizowania potrzebne są dowody cudów dokonywanych przez świętego, a nikt nie słyszał o takich w wykonaniu Suworowa.

Kościół
Pogrzeb papieża Franciszka. Watykan ogłosił datę
Kościół
Wołodymyr Zełenski jedzie na pogrzeb papieża Franciszka
Kościół
Nie żyje papież Franciszek
Kościół
Donald Trump przyjedzie na pogrzeb papieża Franciszka
Kościół
Fawele, największe wyzwanie dla Franciszka. Jak papież walczył o katolicką Amerykę Łacińską