Litwa: Ostra Brama się zmieni

Najbardziej znane miejsce pielgrzymek i wycieczek Polaków do Wilna zostanie odnowione.

Aktualizacja: 26.09.2018 23:21 Publikacja: 26.09.2018 19:33

Papież Franciszek w czasie ostatniej pielgrzymki na Litwę odwiedził kaplicę w Ostrej Bramie

Papież Franciszek w czasie ostatniej pielgrzymki na Litwę odwiedził kaplicę w Ostrej Bramie

Foto: AFP

Rozpoczął się remont jednego z symboli Wilna Kaplicy Ostrobramskiej, w której znajduje się obraz Matki Boskiej.

Co roku kaplicę odwiedzają tysiące wiernych i turystów z całego świata. Dlatego wileńska kuria zdecydowała się na jej renowację oraz lepsze dostosowanie do potrzeb pielgrzymów. Ostatni raz kaplica została wyremontowana w 1993 roku przed wizytą na Litwie papieża Jana Pawła II oraz w 2010 roku.

Wtedy jej efekty wywołały oburzenie u wiernych i konserwatorów zabytków. Zostały bowiem zdemontowane drewniane zabytkowe drzwi, uszkodzono autentyczne ceramiczne płytki podłogowe z 1932 roku, zmieniono też zabytkowe poręcze. Stare ponadstuletnie schody, po których większość wiernych wchodziła na kolanach, zastąpiono wykonanymi ze sztucznego granitu.

Dlatego Polacy mieszkający na Litwie i odwiedzający to miejsce z niepokojem patrzą na planowany remont tego symbolu Wilna związanego z historią Litwy i Polski.

Z informacji, które uzyskaliśmy w polskim MSZ, wynika, że rozmowy w sprawie remontu Kaplicy Ostrobramskiej w Wilnie „były i są prowadzone przez stronę polską, głównie przez Ministerstwo Kultury przy udziale Ambasady RP w Wilnie zarówno z przedstawicielami wileńskiej kurii, Ministerstwa Kultury Litwy oraz Departamentu Dziedzictwa Kulturowego". Jak czytamy w stanowisku tego resortu „głównym wyzwaniem planowanych prac rekonstrukcyjnych w Kaplicy Ostrobramskiej jest pieczołowite zachowanie tego zabytkowego sanktuarium przy jednoczesnym dostosowaniu go do potrzeb i wymogów bezpieczeństwa dzisiejszego ruchu pielgrzymkowego". „Strona polska sygnalizowała stronie litewskiej konieczność zachowania oryginalnego wystroju kaplicy i jej charakteru, stanowisko to zostało przyjęte ze zrozumieniem" – informuje MSZ.

Jak zapewnił „Rzeczpospolitą" rektor Kaplicy Ostrobramskiej ks. prałat Kęstutis Latoža, prace remontowe tylko w nieznacznym stopniu dotkną wnętrze kaplicy. Przez cały czas obraz Matki Boskiej pozostanie na swoim miejscu.

– Nie ma potrzeby przemieszczać obrazu. Zresztą renowacja tylko w nieznacznym stopniu dotknie wnętrza kaplicy. Najbardziej zauważalną zmianą będzie wymiana okien – powiedział nam rektor.

Wewnątrz świątyni odnowione zostaną witraże, malowidła ścienne, sklepienia, okna oraz drzwi wejściowe. Obraz Matki Miłosierdzia zostanie zabezpieczony przed atakami wandali, wilgocią oraz zmianami temperatur powstającymi w wyniku otwierania okien kaplicy.

– Rozważane są dwa rozwiązania. Albo będzie to specjalna kapsuła, podobnie jak to jest w Częstochowie, albo obraz zostanie zabezpieczony specjalną szybą – mówi ks. Latoza.

Zapewnia także, że bez zmian pozostaną liczne srebrne i złote wota zdobiące ściany kaplicy. Przypominają one serduszka, figurki modlących się ludzi, ich oczy, ręce i nogi. Są one ofiarami i podziękowaniami za łaski i cuda. Wśród nich znajduje się również srebrna tabliczka od marszałka Józefa Piłsudskiego z napisem „Dziękuję Ci Matko za Wilno".

Przed laty z powodu braku należytego monitoringu w kaplicy dochodziło do kradzieży wotów. Dlatego w trakcie remontu ma być zainstalowany system monitoringu kaplicy i kościoła.

Obok kaplicy ma być przygotowana ekspozycja skarbca Kaplicy Ostrobramskiej. W skarbcu przechowywane są między innymi ofiarowane przez Jana Pawła II papieska złota róża. Do czasu ukończenia remontu część przedmiotów ze skarbca można będzie obejrzeć w Muzeum Dziedzictwa Sakralnego w Wilnie.

W trakcie remontu zostaną odnowione fasada, wyremontowany system wentylacji. Dla potrzeb osób niepełnosprawnych będzie też zbudowana winda. W galerii łączącej kaplicę i kościół ma być urządzone pomieszczenie, do którego zostaną przeniesione organy, które również zostaną odnowione. Część krypty znajdującej się pod kościołem pw. św. Teresy po renowacji będzie dostosowana do potrzeb pielgrzymów.

Remont potrwa dwa lata i będzie kosztował ok. 2,9 mln. euro.

Kościół
W mieszkaniu księdza odbyła się orgia. Jest decyzja Watykanu
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Kościół
Kard. Dziwisz zaprzecza zarzutom ws. molestowania. Duchowny był szantażowany?
Kościół
Kardynał Stanisław Dziwisz zostanie przesłuchany przez komisję ds. pedofilii
Kościół
Homoseksualizm i "ideologia LGBT" obok pedofilii w "Nowennie o czystości kapłanów"
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Kościół
Tomasz Krzyżak przewodniczącym komisji, która zbada zaniedbania w diecezji sosnowieckiej
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej