UOKiK: Firma windykacyjna Ultimo zastraszała klientów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał firmę windykacyjna Ultimo za wywieranie niedozwolonego nacisku na dłużników

Publikacja: 18.09.2013 13:12

Wezwania do zapłaty wysyłane do dłużników przez firmę z Wrocławia zawierały treści zmierzające do za

Wezwania do zapłaty wysyłane do dłużników przez firmę z Wrocławia zawierały treści zmierzające do zastraszania i wywierania presji. Bezprawna działalność spółki nie została jednak ukarana, gdyż zobowiązała się ona do zaniechania wysyłania zakwestionowanych wezwań i informacji.

Foto: Fotorzepa, Robert Gardzin?ski Robert Gardzin?ski

Wezwania do zapłaty wysyłane do dłużników przez firmę z Wrocławia zawierały treści zmierzające do zastraszania i wywierania presji na zobowiązanych.

Dłużnicy otrzymywali pisma, w których Ultimo informuje, że w związku z zadłużeniem firma detektywistyczna będzie przeprowadzać wywiady środowiskowe w miejscu pracy dłużnika, a ponadto zamierza ustalać przy udziale sąsiadów i współpracowników stopień wywiązywania się ze zobowiązań majątkowych i wiarygodności dłużnika.

Ultimo wysłała blisko

187 tys.

listów zastraszających dłużników.

Postępowanie w sprawie zastraszania dłużników UOKiK podjął po otrzymaniu skargi konsumenckiej, w czerwcu 2013 r. Wrocławska firma windykacyjna w okresie od 2012 r. do 2013 r.  wysłała blisko 187 tys. pism, w których zastraszała konsumentów.

Po przeanalizowaniu korespondencji Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował następujące treści: „Firma detektywistyczna przeprowadzi w miejscu pracy oraz zamieszkania wywiady środowiskowe, ponadto w rozmowach z sąsiadami i współpracownikami ustali stopień wywiązywania się z zobowiązań majątkowych i wiarygodność dłużnika".

Informacje zawierane przez spółkę w pismach zatytułowanych: „Informacja", „Wezwanie do zapłaty", „Powtórne wezwanie do zapłaty" miały świadczyć o legalności podejmowanych działań oraz miały na celu skłonienie konsumenta do dobrowolnej obsługi zadłużenia.

Prezes UOKiK uznał, że celem działań spółki windykacyjnej było zastraszanie dłużnika, wywieranie na nim niedozwolonej presji oraz wzbudzenie obawy o pogorszenie jego reputacji zarówno w środowisku pracowniczym jak i sąsiedzkim.

W 2007 r. UOKiK nałożył na Ultimo karę w wys.

500 tys. zł

Postępowanie firmy windykacyjnej Urząd uznał za zbiorowe naruszenie interesów konsumentów, sprzeczne z dobrymi obyczajami i istotnie zniekształcające zachowania przeciętnego konsumenta na rynku. Bezprawna działalność spółki nie została jednak ukarana, gdyż zobowiązała się ona do zaniechania wysyłania zakwestionowanych wezwań i informacji.

UOKiK już w 2007 r. nałożyło na spółkę Ultimo karę w wysokości 500 tys. zł za naruszenia praw konsumenckich. Przedsiębiorca m. in. informował dłużników o tym, że  grupa Windykacji Terenowej może przeprowadzić windykacje bezpośrednią w miejscu ich zamieszkania.

Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Zawody prawnicze
Jeden na trzech aplikantów nie zdał egzaminu sędziowskiego. „Zabrakło czasu”
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce