Zmiany oznaczają nowe szanse

Prezydenci Polski i Austrii oraz przedstawiciele biznesu obu krajów rozmawiali w Warszawie o wyzwaniach stojących przed naszymi państwami oraz o perspektywach współpracy dwustronnej i rozszerzaniu jej na nowe dziedziny.

Publikacja: 07.10.2021 08:00

Prezydent Andrzej Duda wskazywał  na możliwości rozwoju współpracy obu krajów.

Prezydent Andrzej Duda wskazywał na możliwości rozwoju współpracy obu krajów.

Foto: Kongres 590

– Wierzę, że wizyta pana prezydenta przyczyni się do intensyfikacji kontaktów między naszymi krajami, co będzie owocowało dla przedsiębiorców jeszcze bardziej sprzyjającymi warunkami współpracy. Liczę, że dzisiejsze wydarzenie będzie stanowiło asumpt do dalszej intensyfikacji relacji ekonomicznych i międzyludzkich – powiedział w Warszawie prezydent Andrzej Duda, nawiązując do Green Future, Polsko-Austriackiego Forum Ekonomicznego, które odbyło się podczas Kongresu 590.

Pola współpracy

– Austria pozostaje jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski. Mimo negatywnych skutków pandemii nasze relacje wykazały się stabilnością i odpornością na ten kryzys. Wzajemne obroty w ub.r. osiągnęły 8,5 mld euro. Z satysfakcją odnotowuję znaczącą aktywność austriackich inwestorów w Polsce. Liczę też na dalszy wzrost liczby projektów inwestycyjnych polskich przedsiębiorców w Austrii. Chciałbym, aby wolumen tej wzajemnej wymiany i handlowej, i inwestycyjnej stale wzrastał – podkreślał prezydent.

Zachęcał przedsiębiorców i instytucje z obu krajów do wspólnych projektów. Jego zdaniem, obok już istniejących obszarów współpracy Polska i Austria mogą znaleźć „jeszcze wiele nowych pól gospodarczej synergii i komplementarności". Prezydent widzi potencjał zwłaszcza w dziedzinie nowych technologii, w tym związanych z obszarem cyberbezpieczeństwa, oraz szeroko rozumianych zielonych technologii. Słowa prezydenta nawiązywały m.in. do założeń Europejskiego Zielonego Ładu. – Poprzez zielone inwestycje możemy odwrócić proces utraty bioróżnorodności oraz zbudować czystą, ekologiczną i sprzyjającą ochronie klimatu gospodarkę. Inwestując w zielone miejsca pracy oraz innowacje zbudujemy lepszą przyszłość oraz zapewnimy przyszłym pokoleniom bardziej zrównoważony rozwój – wskazał Andrzej Duda. – Zależy mi, aby polsko-austriacka współpraca w zakresie nowych technologii, oprócz wymiaru dwustronnego, wykorzystywała również potencjał drzemiący w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Świetnym instrumentem ułatwiającym realizację tego celu jest powstała w 2016 r. Inicjatywa Trójmorza, obejmująca 12 państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym, w tym Polskę i Austrię.

Prezydent Alexander Van der Bellen oferował dzielenie się doświadczeniami zielonej transformacji.

Prezydent Alexander Van der Bellen oferował dzielenie się doświadczeniami zielonej transformacji.

Foto: Kongres 590

Gościem wydarzenia był także Alexander Van der Bellen, prezydent federalny Republiki Austrii, któremu towarzyszyła delegacja austriackiego biznesu. W wystąpieniu wskazał główne wyzwania, jakie są przed naszymi krajami. – Mamy do czynienia z przynajmniej dwoma: nadal zwalczamy pandemię i jej skutki, a jednocześnie musimy wreszcie podjąć skuteczne kroki przeciwko zmianom klimatycznym – powiedział Van der Bellen. Zwrócił uwagę, że problem nadmiernej emisji gazów cieplarnianych, która może doprowadzić do katastrofalnych skutków, jest znany przynajmniej od kilkudziesięciu lat, ale niemal nigdzie na świecie nie zostały podjęte wystarczające kroki, by temu zapobiec.

– Dlatego ważne jest, abyśmy w obrębie UE podjęli decyzję na rzecz zrównoważonego rozwoju, gdyż europejska gospodarka i przemysł potrzebują konkretnych przepisów, aby zachować konkurencyjność. W ramach zielonego i zrównoważonego przemysłu Austria od lat zbiera doświadczenia, które umożliwią nam dojście do neutralności klimatycznej przy zachowaniu konkurencyjności gospodarki – mówił prezydent Austrii. Zaoferował Polsce podzielenie się doświadczeniami w tym zakresie. – Z mojego punktu widzenia wszystkie zmiany oznaczają nowy początek, nowe szanse, także dla sektora gospodarczego – podsumował Alexander Van der Bellen.

Siedem obszarów debat

Hasło tegorocznej, VI edycji Kongresu 590, brzmiało: Nowe możliwości. Wydarzenie, należące do kluczowych imprez gospodarczych w kraju, skupiło się na siedmiu obszarach tematycznych. Były to: nowe państwo, nowe sektory, demografia, zdrowie, nauka wraz z sektorem badań i rozwoju oraz nowy obraz Polski.

Remigiusz Kopoczek, prezes spółki Kongres 590, wskazuje, że celem wydarzenia jest wspieranie rozwoju polskiej gospodarki oraz promocja polskich produktów i usług.

– Poprzednia, V edycja kongresu, odniosła wielki sukces: w trwającej dwa dni imprezie wzięło udział ponad 200 prelegentów. Transmisje online z paneli, prowadzonych równocześnie na czterech scenach, oraz wywiady z ekspertami obejrzało ponad 40 tys. osób. Tym razem spotkanie odbyło się w tradycyjnej formule – dzięki temu wszyscy uczestnicy nie tylko mogli oglądać panele i wystąpienia na żywo, ale również odwiedzić stoiska naszych partnerów oraz nawiązać z nimi bezpośrednie relacje biznesowe. Taka formuła jest najbardziej efektywna – podkreśla Remigiusz Kopoczek.

VI edycja Kongresu 590 odbyła się pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy.

Kongres 590
Przyspieszenie cyfrowe impulsem dla gospodarki
Kongres 590
Przygotowujemy się do uniezależnienia się od rosyjskich dostaw
Kongres 590
Czy atom to panaceum dla Polski
Kongres 590
Polska stawia na Trójmorze
Kongres 590
Kongres 590 pod hasłem „Łączymy wszystkich” rusza 22 czerwca