– Kongres 590 zaistniał jako pomysł gospodarczy dla Polski zaraz po tym, jak objąłem urząd prezydenta w 2015 r. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób ożywić gospodarkę i pokazać Polskę jako miejsce do inwestowania, przyspieszyć rozwój kraju. Jak stworzyć efekt synergii między polityką a ambicjami rozwojowymi ludzi polskiego biznesu i ludzi młodych, zwłaszcza tych, który wyjechali, a których namawialiśmy do powrotu. Dlatego w nazwie jest 590, czyli początek kodu kreskowego na produktach, oznaczający, że pochodzą z Polski – powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając Kongres 590.
Współpraca w regionie
Bardzo wiele miejsca poświęcił Inicjatywie Trójmorza, która jest tematem wiodącym VII edycji Kongresu. W ocenie prezydenta projekt ma się przyczynić do poprawy i uspójnienia infrastruktury energetycznej, cyfrowej, drogowej i drogowej w osi północ–południe Europy, a przez to do rozwoju współpracy gospodarczej, a także do łączenia ludzi, a więc m.in. intensyfikacji wymiany turystycznej.
Andrzej Duda wyraził nadzieję, że do UE „wkrótce” dołączy także Ukraina. – To państwo, które ma olbrzymi potencjał gospodarczy i surowcowy, jest skarbnicą na przyszłe dziesięciolecia rozwoju dla naszej części Europy i całej UE – wskazał.
Mówił o bardzo szerokim wsparciu, którego Polska udziela Ukrainie. – Wiemy, dlaczego to robimy. Nie chcemy być częścią „ruskiego miru”. Chcemy być częścią wolnego świata, europejskiej demokracji współpracującej z USA. Dlatego potrzebujemy mocnej, suwerennej Ukrainy jako części tej Europy. Dziś Ukraińcy krwią podpisują swój akces do wolnego świata. Państwom Zachodu nie wolno tego lekceważyć. Dlatego Ukraina ma nasze wsparcie – zadeklarował Andrzej Duda. Wyraził także nadzieję na udział Polski w powojennej odbudowie Ukrainy.
Prezydent zapraszał zagraniczne podmioty gospodarcze do inwestowania w Polsce. Przyznał, że ma świadomość, że w obecnych warunkach wiele projektów przesuwa się w czasie. Dodał, że stale pracujemy nad rozwojem infrastruktury. W tym kontekście wymienił Centralny Port Komunikacyjny, który w jego ocenie ma się stać hubem przesiadkowym dla tras z całego świata. Ma mieć także połączenia kolejowe – nie tylko z całym krajem. Prezydent wspomniał o rozmowach z Ukrainą o budowie połączenia szybką koleją Warszawy i Kijowa przez Lwów.