"Fala korupcji mogła zachwiać zaufaniem Pekinu do dowództwa" – napisano w raporcie amerykańskiego resortu obrony. Jak zaznaczono, jednym z celów chińskiej armii jest osiągnięcie do 2027 roku zdolności, które uczyniłyby wojsko „bardziej wiarygodnym narzędziem” w ewentualnej interwencji w Tajwanie. Innym celem Pekinu jest odstraszanie lub, w razie potrzeby, pokonanie krajów trzecich w regionie Indo-Pacyfiku.
Czytaj więcej
Chiński przywódca wezwał armię do zwiększenia „zdolności odstraszania i walki”. Stało się to zaledwie kilka dni po tym, jak Pekin przeprowadził zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu.
Pentagon ocenił, że Chiny „dążą do ustanowienia nowego porządku światowego”, ponieważ uważają obecny system za „ograniczający strategiczne ambicje Chińskiej Republiki Ludowej". Chiny realizują ten plan, zacieśniając współpracę z Rosją, w tym również - wspierając rosyjski przemysł wojskowy.
Działania antykorupcyyjne w chińskiej armii
W obszernym raporcie Pentagonu stwierdzono, że między lipcem a grudniem 2023 r. co najmniej 15 wysokich rangą chińskich oficerów wojskowych i dyrektorów przemysłu zbrojeniowego zostało usuniętych ze stanowisk. Zdaniem amerykańskiego resortu to część działań antykorupcyjnych, które podjęła chińska armia.
W listopadzie Chiny poinformowały, że admirał Miao Hua, który służył w Centralnej Komisji Wojskowej, najwyższym organie dowodzenia wojskowego Chin, jest objęty dochodzeniem w sprawie „poważnych naruszeń dyscypliny”. Miao przedstawicielem wojska w sześcioosobowym komitecie, na którego czele stoi prezydent Xi Jinping.