Rosjanie chronią Most Krymski beczkami po ogórkach z Indii?

Zdjęcia nietypowych umocnień, które miały pojawić się w rejonie Mostu Krymskiego, publikuje w serwisie Telegram kanał "Krymskij Wieter".

Publikacja: 24.09.2024 10:16

Most Krymski

Most Krymski

Foto: PAP/Abaca

arb

O tym, że Rosjanie wzmacniają ochronę Mostu Krymskiego – zarówno od lądu, jak i od morza – informowano w ostatnich miesiącach kilkukrotnie.

Mostu Krymskiego bronią barykady z beczek po ogórkach z Indii

„Indie dostarczyły Rosji specjalną broń, do ochrony Mostu Kerczeńskiego (Mostu Krymskiego – red.) – są to indyjskie ogórki i beczki, w których są dostarczane z Indii do Rosji. Beczki służą do budowy barykad ustawianych w pobliżu mostu” – czytamy we wpisie, któremu towarzyszą trzy zdjęcia. Na jednym widać umocnienia na plaży zbudowane z czarnych beczek, na drugim – zdjęcie jednego z takich umocnień, na którym widać, że na beczce znajduje się tabliczka z informacją o zawartości. Trzecie zdjęcie – to zbliżenie na tabliczkę, na której czytamy, że w beczce znajdowały się ogórki, które pochodzą z Indii.

Most Krymski, nazywany Mostem Kerczeńskim, to długa na ponad 18 km przeprawa, która łączy okupowany Krym z terytorium Rosji. Przed 24 lutego 2022 roku, czyli przed wybuchem pełnowymiarowej wojny z Ukrainą, Rosja nie miała innego połączenia lądowego z Krymem (obecnie taki korytarz zdobyła zajmując część obwodu donieckiego).

Czytaj więcej

Rosjanie: Ukraińcy użyli amerykańskich rakiet do ataku na Most Krymski

Most Krymski został zbudowany w latach 2018-2019 bez zgody Ukrainy. Kosztował 3,6 mld dolarów. Kijów uważa instalację za nielegalną i – już po wybuchu wojny – uznał Most Krymski za uprawniony cel do ataków, także tych z wykorzystaniem zachodniej broni.

Most Krymski był już atakowany przez Ukraińców

Od 2022 roku Most Krymski był wiele razy celem ukraińskich ataków. Pierwszy – i najpoważniejszy – atak miał miejsce 8 października 2022 roku, gdy na drogowej części mostu doszło do eksplozji ciężarówki, co doprowadziło do zawalenia się przęseł jednej z jezdni. Uszkodzona została też kolejowa część mostu, na której doszło do pożaru siedmiu cystern z paliwem. W odpowiedzi Rosja rozpoczęła ataki powietrzne na infrastrukturę energetyczną Ukrainy. 

Z kolei 17 lipca 2023 roku ukraiński dron zaatakował Most Krymski – w ataku zginęło dwoje cywilów, którzy jechali samochodem po moście. Ranna została 16-latka.

Rosja informowała też kilka razy o niszczeniu ukraińskich dronów morskich i strącaniu pocisków Strom Shadow w rejonie Mostu Krymskiego. W związku z zagrożeniem atakami przeprawa jest regularnie zamykana przez rosyjskie władze.

O tym, że Rosjanie wzmacniają ochronę Mostu Krymskiego – zarówno od lądu, jak i od morza – informowano w ostatnich miesiącach kilkukrotnie.

Mostu Krymskiego bronią barykady z beczek po ogórkach z Indii

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Nowa Skoda Kodiaq. Liczą się konie mechaniczne czy design?
Tu i Teraz
Nowa Skoda Superb. Komfort w parze z technologią
Konflikty zbrojne
Nieoficjalnie: Rosjanie korzystają z chińskich wozów opancerzonych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Jeśli Rosja wygra na Ukrainie, zażąda demilitaryzacji Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Najkrwawszy dzień w Libanie od trzech dekad. Niemal 500 ofiar izraelskich nalotów