Ukraina ma własne pociski balistyczne. Odpowiedź na rosyjskie Iskandery

Prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił, że Ukraina ma własne rakiety balistyczne. Od 30 lat w kraju prowadzono prace na ich zbudowaniem.

Publikacja: 28.08.2024 20:03

Iskander-M

Iskander-M

Foto: PAP/EPA

– Były pozytywne testy pierwszej ukraińskiej rakiety balistycznej – ogłosił prezydent, choć od razu zastrzegł, że nie jest pewien, czy powinien o tym mówić.

Nie poinformował jednak, co to za rakieta i jakie są jej dane techniczne, wywołując spory wśród ekspertów wojskowych.

Historia budowy ukraińskich rakiet: dyrektor prezydent i minister zdrajca

Po podpisaniu w 1994 roku memorandum budapeszteńskiego i wydaniu Rosji swojej broni atomowej (oraz przenoszących ją samolotów i rakiet) Kijów zaczął po cichu prowadzić pracę nad własnymi systemami rakiet dalekiego zasięgu. Prezydentem był wtedy Leonid Kuczma, wcześniej dyrektor największego sowieckiego przedsiębiorstwa produkującego rakiety Jużmasz w Dniepropietrowsku.

Do 2003 roku koncern zwany już po ukraińsku „Piwdenny” opracowywał prototypy rakiet Borisfen. Kolejni prezydenci podejmowali decyzje o przedłużeniu prac, ale już nad zestawem Sapsan. Jednak w 2013 roku (za rządów Wiktora Janukowycza) ówczesny minister obrony Michajło Eżel pojechał w delegację do Moskwy, a po powrocie kazał wstrzymać prace. Po rewolucji na Majdanie wznowiono je, Eżel oskarżony o zdradę uciekł do Mińska.

Czytaj więcej

Plan zwycięstwa Zełenskiego. Jak zakończy się wojna Rosji z Ukrainą?

Ukraińskie pociski: Sapsan, Grom, Neptun

W ciągu trzech latach Sapsan zamienił się w Grom-2 (podobno to tylko jego wersja eksportowa), po raz pierwszy pokazano go na paradzie w 2017 roku. Rakiety z pierwszego zestawu prawdopodobnie mają zasięg 500 km, z drugiego – tylko 280 km. Podczas obecnej wojny rosyjska armia wiele razy informowała o zestrzeleniu pocisków z zestawu Grom-2. Nigdy jednak nie pokazała nawet odłamków, a Kijów nie komentował tych doniesień.

Ukraińska armia na pewno zaś używała rakiet ze starego, sowieckiego kompleksu przeciwlotniczego S-200 (przerobionych do atakowania celów na ziemi) oraz również sowieckich Toczka-U.

Wyrzutnia rakiet Iskander

Wyrzutnia rakiet Iskander

PAP

Drugi z rakietowych koncernów Ukrainy, kijowski Łucz, zbudował do 2020 roku własną rakietę – Neptun. 13 kwietnia 2022 roku rosyjska armia przekonała się boleśnie, jak jest ona dobra – trafiła i zatopiła okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, krążownik rakietowy Moskwa.

Jednak tylko Sapsan i Toczka-U są pociskami balistycznymi. – Jeśli nową rakietę budowano na bazie Gromu-2, to ma zasięg do 500 km. Dla pocisków operacyjno-taktycznych to średniostatystyczny wskaźnik. W naszych warunkach to możliwość niszczenia celów na przykład w Moskwie – mówi ekspert Ołeksandr Kowalenko.

Wojna na Ukrainie. Kijów ma dość zachodnich ograniczeń w użyciu broni

 „Broniący życia nie powinni mieć ograniczeń w używaniu broni” – pisał Zełenski w internecie po ostatnich, masowych nalotach rosyjskich. Kijów nie ukrywa, że ma dość zakazów Zachodu atakowania rosyjskiego terytorium przekazaną bronią, a nowy pocisk będzie służył właśnie do tego – samodzielnego wybierania i niszczenia celów.

Czytaj więcej

Starmer i Scholz jednym głosem. Ukraińcy wciąż bez zgody na atakowanie celów w Rosji

Zachodnie media twierdzą, że w obawie przed tym, że Kijów jednak dostanie taką zgodę, Kreml wycofał ponad 90 proc. swego lotnictwa poza zasięg amerykańskich ATACMS. Eksperci (głównie z Institute for the Study of War) podliczyli jednak, że w tym zasięgu wciąż pozostaje ponad 240 rosyjskich celów wojskowych, z których tylko 6 proc. to lotniska.

Nie wiadomo jednak, kiedy i w jakiej liczbie Ukraina będzie w stanie wyprodukować nową rakietę. Ma już jednak odrzutowy dron Palianyća dalekiego zasięgu, który może niszczyć cele zamiast ATACMS.

– Były pozytywne testy pierwszej ukraińskiej rakiety balistycznej – ogłosił prezydent, choć od razu zastrzegł, że nie jest pewien, czy powinien o tym mówić.

Nie poinformował jednak, co to za rakieta i jakie są jej dane techniczne, wywołując spory wśród ekspertów wojskowych.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Zełenski podał termin kolejnego Szczytu Pokojowego. Rosja zostanie zaproszona
Konflikty zbrojne
Rosja produkuje nowe drony-kamikadze. Części pozyskuje z Chin
Konflikty zbrojne
Władimir Putin grozi państwom NATO. "Stan wojny z Rosją"
Konflikty zbrojne
Putin chce się mścić na Zachodzie minerałami
Konflikty zbrojne
Politolog z Rosji apeluje o możliwość uderzenia atomowego na kraje NATO
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne