Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Zełenski: Ukraina może zakończyć „gorący etap” wojny do końca 2024 r.
Przy wsparciu partnerów Ukraina mogłaby spróbować zakończyć gorący etap wojny z Rosją do końca roku, powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla BBC.
„Wierzę, że jeśli będziemy zjednoczeni i będziemy trzymać się np. formatu szczytu pokojowego, możemy zakończyć gorący etap wojny. Możemy spróbować zrobić to do końca tego roku” – powiedział Zełenski.
Prezydent obiecując, że taki „plan będzie gotowy”, nie ujawnił żadnych szczegółów, na czym miałby on polegać.
W szpitalu we Lwowie zmarła Iryna Farion
W szpitalu we Lwowie zmarła postrzelona dziś na ulicy Iryna Farion, była posłanka do Rady Najwyższej Ukrainy, była wykładowczyni Narodowego Uniwersytetu Politechniki Lwowskiej.
Policja kwalifikuje czyn jako morderstwo z premedytacją. Sprawca jest poszukiwany.
W obwodzie charkowskim odbudowano most zniszczony, by powstrzymać Rosjan
W obwodzie charkowskim otwarto ruch na odbudowanym moście na autostradzie R-79, który został zniszczony w 2022 roku, aby zatrzymać natarcie armii okupacyjnej.
Poinformowała o tym na Facebooku Służba Odbudowy i Rozwoju Infrastruktury obwodu charkowskiego
Zniszczony w wyniku działań wojennych most odbudowano, a ruch na obiekcie zostanie otwarty jesienią. Drogowcy organizują dojazdy do wiaduktu, po czym ułożą oznakowanie drogowe i zamontują tablicę drogową.
Bloomberg: Kubańczycy walczą z Ukrainą. Za hojne płace i rosyjskie obywatelstwo
Pomimo wysiłków rządu mających na celu powstrzymanie rosyjskiej rekrutacji obywatele Kuby w dalszym ciągu podróżują do Rosji, aby dołączyć do walki z Ukrainą - pisze Bloomberg. . Rosyjskie wojsko wykorzystuje hojne nagrody, aby werbować zubożałych Kubańczyków, podczas gdy kraj zmaga się z przerwami w dostawie energii i niedoborami żywności w obliczu kryzysu gospodarczego, który wywołał powszechną migrację i protesty uliczne.
Niektórych przyciąga także możliwość otrzymania obywatelstwa rosyjskiego po styczniowej dyrektywie Władimira Putina zezwalającej cudzoziemcom na ubieganie się o obywatelstwo w zamian za odbycie służby wojskowej.
Lwów. Atak na byłą posłankę do Rady Najwyższej
We Lwowie doszło do zamachu na byłą posłankę Rady Najwyższej z partii Swoboda i wykładowczynię, lingwistkę Irynę Farion, byłą już pracownicę Narodowego Uniwersytetu Politechniki Lwowskiej.
Farion została postrzelona w pobliżu swojego domu; jest w szpitalu w ciężkim stanie.
Wobec Farion postępowanie wszczęła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy w związku z jej wypowiedziami dotyczącymi ukraińskich żołnierzy. W udzielonym wywiadzie ostro skrytykowała ukraińskich żołnierzy, którzy w dalszym ciągu porozumiewają się w języku rosyjskim, stwierdzając, że „nie może ich nazywać Ukraińcami”.
W środę wieczorem wyszło na jaw, że Farion została wyrzucona ze swojej uczelni. Według ukraińskich mediów powodem było popełnienie „niemoralnego przestępstwa nie dającego się pogodzić z kontynuacją tej pracy”. Wcześniej kilkuset studentów Politechniki Lwowskiej, gdzie wykładała filolog, wystąpiło z żądaniem zwolnienia Farion.
USA nakładają sankcje na rosyjską grupę Cyberarmia Odrodzenia Rosji
9 lipca Departament Skarbu USA nałożył sankcje na dwóch członków rosyjskiej grupy haktywistów Cyberarmia Odrodzenia Rosji (Cyber Army of Russia Reborn — CARR).
Ograniczenia nałożono odpowiednio na Julię Pankratową i Denisa Degtyarenko, liderkę grupy i głównego hakera.
- Wysiłki CARR i jej członków zmierzające do wybrania naszej infrastruktury krytycznej stanowią niedopuszczalne zagrożenie dla naszych obywateli i społeczności, z potencjalnie niebezpiecznymi konsekwencjami – powiedział podsekretarz Brian Nelson.
W oświadczeniu departamentu czytamy, że od 2022 roku Cyberarmia Rosji Odrodzenie przeprowadza ataki DDoS na Ukrainie oraz przeciwko rządom i firmom zlokalizowanym w krajach, które wspierały Ukrainę. Pod koniec 2023 roku Cyberarmia Rosji Odrodzona rozpoczęła ataki na systemy kontroli przemysłowej kilku obiektów infrastruktury krytycznej w USA i Europie.
Według Departamentu Skarbu USA rosyjska grupa jest odpowiedzialna za manipulowanie urządzeniami przemysłowych systemów sterowania w zakładach wodociągowych, hydroelektrycznych, kanalizacyjnych i energetycznych.
Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją kontynuowanie aresztu w stanie wojennym
18 lipca 2024 roku Sąd Konstytucyjny Ukrainy uznał za niezgodną z konstytucją szóstą część art. 615 Kodeksu postępowania karnego Ukrainy (Kpk) dotyczącą przedłużenia okresu aresztowania w stanie wojennym.
Ukraina ma nadzieję uzgodnić jesienią skład specjalnego trybunału ds. Rosji
Minister sprawiedliwości Ukrainy Denys Maliuska uważa, że jesienią Ukraina i jej partnerzy sfinalizują koncepcję powołania specjalnego trybunału do spraw rosyjskiej zbrodni agresji przeciwko Ukrainie.
Według Maliuski Kijów i jego partnerzy nadal negocjują utworzenie specjalnego trybunału i chociaż proces ten został „opóźniony”, zaangażowane kraje „posunęły się ostatnio bardzo daleko”.
- Przybliżony format trybunału, który uczestnikom negocjacji wydaje się idealny, jest mniej więcej pewny. Wszystko wygląda mniej więcej pozytywnie. Istnieje potencjał, że być może jeszcze tej jesieni uda nam się dojść do ostatecznych ustępstw i wizji kształtu trybunału – mówił Maliuska.
Rosjanie odwołują wycieczki do Sewastopola
Prawie 80 proc. Rosjan odwołało w czerwcu wycieczki do Sewastopola na tymczasowo okupowanym Krymie, — podał Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Na odmowę Rosjan odpoczynku na Krymie wpływ miała działalność rosyjskich Sił Obrony Powietrznej.
„Kolejnym czynnikiem ryzyka jest wrażliwy most Kerczeński, który pozostaje główną arterią tzw. turystyki z Rosji i jest wykorzystywany przez Moskwę do celów logistyki wojskowej” – dodał wywiad.
Dwoje onkologicznych pacjentów zbombardowanego szpitala jedzie na leczenie do Szwajcarii
Szwajcaria zapewniła transport i kontynuowanie leczenia dwójki chorych na raka dzieci w wieku 4 i 11 lat, które były pacjentami zbombardowanego szpitala Ochmatdyt – poinformowała Ambasada Szwajcarii na Ukrainie.
Ambasada przekazała też, że kijowskie szpitale przyjmujące pacjentów z Ochmatdytu otrzymają ze Szwajcarii wsparcie w postaci łóżek, materiałów eksploatacyjnych, sprzętu medycznego, leków, a także wsparcia psychologicznego dla pacjentów, ich rodzin i personelu medycznego.
Ukraina zwiększa eksport zbóż
Eksport zboża z Ukrainy wzrósł w porównaniu z ubiegłym rokiem do średnio 7 mln ton miesięcznie.
Leonid Kozaczenko, prezydent Ukraińskiej Konfederacji Rolnej (ZAK), poinformował, że 80-85 proc. eksportu trafia przez korytarz zbożowy Morza Czarnego, który rozpoczął działalność w nowej konfiguracji.
"The Telegraph": Ukraina stworzy nową „armię” robotów bojowych
Ukraina zbiera fundusze na stworzenie nowej floty naziemnych platform robotycznych, które pomogą wojsku na linii frontu.
Do ich zadań należeć będzie rozminowywanie terenów i ewakuacja rannych.
Viktor Orbán zapowiada kontynuację działań na rzecz zakończenia wojny na Ukrainie
Odnosząc się do swoich „misji pokojowych” Orbán stwierdził, że szefowa KE Ursula Von der Leyen i europejscy liberałowie „to ludzie naiwni”, bo wierzą, że pokój można osiągnąć, apelując do dusz prezydentów Rosji i Ukrainy.
Czytaj więcej
Węgierski premier Viktor Orbán zamierza kontynuować swoją misję pokojową dotyczącą zakończenia wojny na Ukrainie, ale nie chce upubliczniać swoich kolejnych kroków w obawie, że mogą zostać storpedowane.
Na południu Rosji i na okupowanym Krymie doszło do przerw w dostawach prądu
Na całym południu Rosji, na Kaukazie i okupowanym przez Rosjan ukraińskim Krymie doszło do przerw w dostawach prądu. Bez zasilania pozostawało przez dwa dni kilka milionów ludzi. Powodem jest awaria w elektrowni jądrowej w Rostowie.
Czytaj więcej
Na całym południu Rosji, na Kaukazie i okupowanym przez Rosjan ukraińskim Krymie doszło do przerw w dostawach prądu. Bez zasilania pozostawało przez dwa dni kilka milionów ludzi. Powodem jest awaria w elektrowni jądrowej w Rostowie.
Minister obrony Wielkiej Brytanii sugeruje, że Ukraina mogłaby użyć rakiet Storm Shadow do ataku na Rosję
W wywiadzie dla BBC John Healey powiedział, że dostarczenie rakiet nie uniemożliwia Zełenskiemu wykorzystania ich do ataków na cele w Rosji:
- Dostarczamy broń, aby bronić suwerennego kraju. Nie uniemożliwia to im uderzania w cele w Rosji. Trzeba to jednak zrobić w ramach międzynarodowego prawa humanitarnego-stwierdziłminister.
Rośnie liczba ofiar rosyjskiego ataku na Mikołajów
Trzy osoby zginęły w wyniku ataku rakietowego na Mikołajów, w tym 10-letnie dziecko – poinformował mer miasta Ołeksandr Sienkewycz.
Wcześniej informowano, że w wyniku ataku rakietowego na dzielnicę mieszkaniową Mikołajowa około godziny 17:00 zginęła i została ranna jedna osoba.
Ukraiński wywiad wojskowy wyklucza „potężne rosyjskie ofensywy” w nowych kierunkach
Rosyjskie wojska w dalszym ciągu napierają na prawie całą linię frontu, ale nowe „potężne ofensywy” są mało prawdopodobne, powiedział w ogólnokrajowej transmisji telewizyjnej rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrii Jusow.
Według Jusowa siły ukraińskie odparły ataki podczas krótkotrwałej ofensywy Rosji w obwodzie charkowskim, która rozpoczęła się 10 maja i wywarła także wpływ na sytuację w obwodzie sumskim na północnym wschodzie.
- Kluczowym celem jest ukraiński Donbas – powiedział Jusow, dodając, że „w dalszym ciągu mają tam miejsce najbardziej bohaterskie i dramatyczne wydarzenia”.
UE twierdzi, że wkrótce otrzyma 1,4 miliarda euro wpływów z zamrożonych rosyjskich aktywów na zakup broni dla Ukrainy
Unia Europejska przewiduje, że w nadchodzących tygodniach Europejski Instrument na rzecz Pokoju otrzyma pierwszą transzę w wysokości 1,4 miliarda euro z zamrożonych rosyjskich aktywów. Środki te zostaną przeznaczone na zakupy wojskowe dla Ukrainy.
Orbán zapowiada kontynuację "misji pokojowej"
Premier Węgier Viktor Orbán powiedział, że będzie kontynuował swoją „misję pokojową” mającą na celu zakończenie wojny na Ukrainie – pomimo krytyki ze strony innych zachodnich polityków i całej Unii Europejskiej.
Nowy przedstawiciel MFW na Ukrainie
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) mianował Włoszkę Priscillę Toffano swoim przedstawicielem na Ukrainie.
Od 1 sierpnia br. zastąpi Vahrama Stepanyana, który po trzech latach na tym stanowisku wraca do centrali MFW.
"Rosjanie polują na ukraińskich ratowników"
Andrii Danyk, szef Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy (SES), stwierdził, że Rosjanie celowo „polują” na ukraińskich pracowników służb ratowniczych, dlatego protokoły bezpieczeństwa stale się zmieniają. Od początku inwazji na pełną skalę zginęło 93 członków SES, a prawie 400 zostało rannych.
UE przeznacza prawie 110 milionów dolarów na odbudowę i ochronę systemu energetycznego Ukrainy
Przedstawiciele ukraińskiego państwowego operatora sieci energetycznej Ukrenergo i Banku Rozwoju KfW podpisali umowę o wartości 100 mln euro (prawie 110 mln dolarów) na projekty energetyczne, ogłosił 19 lipca Ukrenergo.
„Komisja Europejska upoważniła KfW do przeznaczenia środków ze specjalnego programu budżetowego UE „Ukraiński Instrument Inwestycyjny” na rzecz Ukrenergo oraz do zapewnienia finansowania i realizacji szeregu priorytetowych projektów energetycznych” – czytamy w oświadczeniu.
Niemiecki państwowy Bank Rozwoju KfW przekaże środki na modernizację stacji wysokiego napięcia w zachodnich obwodach Ukrainy oraz na budowę połączeń międzysystemowych łączących Ukrainę z systemem elektroenergetycznym Europy kontynentalnej. Środki zostaną także przeznaczone na naprawę i renowację sprzętu zniszczonego lub uszkodzonego w wyniku rosyjskich ataków, wzmocnienie ochrony stacji Ukrenergo oraz zakup i dostawę nowego sprzętu.
Ewakuacja pracowników z Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Z tymczasowo okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (ZNPP) ewakuowano około 5 tysięcy pracowników - poinformował minister energetyki Herman Hałuszczenko.
„Wszyscy pracują w spółce Energoatom. I właśnie takie kadry zamierzamy zatrudnić przy realizacji bloków elektrowni jądrowej w obwodzie chmielnickim” – powiedział Haluszczenko.
Rosyjski nalot uderzył w dzielnicę mieszkaniową w Mikołajowie. Zginął cywil
Siły rosyjskie przeprowadziły nalot na dzielnicę mieszkalną w Mikołajowie — poinformował mer miasta Ołeksandr Sienkewycz.
W wyniku ataku zginął mężczyzna.
Iskander przechwycony nad obwodem odeskim
Ukraińskim siłom obrony powietrznej udało się przechwycić rakietę Iskander, którą armia rosyjska zaatakowała w czwartek 18 lipca obwód odeski.
„Kilka poprzednich rakiet trafiło w naszą infrastrukturę portową” - przekazał rzecznik ukraińskich sił powietrznych Dmytro Pletenczuk
Wieczorem 18 lipca podczas stanu alarmowego w Odessie słychać było eksplozje. Ukraińskie Siły Powietrzne ostrzegły o zagrożeniu użyciem przez Rosję rakiet balistycznych.
Wielka Brytania wesprze pożyczką ukraiński przemysł zbrojny
Wielka Brytania i Ukraina podpisały umowę międzyrządową w sprawie oficjalnego wsparcia pożyczkowego na rozwój ukraińskich zdolności obronnych.
Umowa pożyczki została podpisana w obecności prezydenta Wołodymyra Zełenskiego przez ministra obrony Ukrainy Rustema Umerowa i sekretarza obrony Wielkiej Brytanii Johna Healeya, jak podało Biuro Prezydenta Ukrainy
Umowa umożliwi uruchomienie projektów Ukraina-Wielka Brytania. Obejmują one dostawę, naprawę i częściową produkcję systemów obrony powietrznej, pojazdów opancerzonych i amunicji. „Umowa przewiduje, że dostawcy z Wielkiej Brytanii mogą zawierać z Ukrainą umowy i kontrakty pożyczek na kwotę 2 miliardów funtów, z możliwością zwiększenia tej kwoty w przyszłości” – podało Biuro Prezydenta.
Premier Norwegii: Żaden prezydent USA nie opuści Ukrainy
Jonas Gahr Støre, premier Norwegii, nie przewiduje, że którykolwiek amerykański prezydent przestanie wspierać Ukrainę lub zrezygnuje z zobowiązań wobec NATO.
Støre wydał oświadczenie w obliczu rosnącego zaniepokojenia w Europie spadkiem wsparcia USA dla Ukrainy po tym, jak były prezydent USA Donald Trump wybrał na swojego wiceprezydenta senatora J.D. Vance’a, który sprzeciwia się wszelkiej takiej pomocy.
„NATO przynosi wielką korzyść wszystkim członkom. Nie widzę, żeby jakikolwiek amerykański prezydent chciał się z tego wyrzec. Musimy pokazać Stanom Zjednoczonym i innym wartość tego partnerstwa” – przekazał Støre.
Zełenski dziękuje Tuskowi w sprawie F-16
"Wczoraj spotkałem się z polskim premierem Donaldem Tuskiem na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Wielkiej Brytanii, aby omówić wzmocnienie zdolności obronnych Ukrainy. A dziś mamy pozytywną decyzję polskiego rządu w konkretnej sprawie, która pozwoli Ukrainie szybciej otrzymać myśliwce F-16" - napisał prezydent Zełenski.
„Jestem wdzięczny premierowi Tuskowi za skuteczną realizację naszych wcześniejszych porozumień. Jestem wdzięczny Polsce za silne wsparcie dla Ukrainy” - dodał.
Evan Gershkovich skazany w Rosji na 16 lat
Dobiegł końca proces korespondenta „Wall Street Journal” Evana Gershkovicha.
Czytaj więcej
Proces korespondenta „Wall Street Journal” Evana Gershkovicha dobiegł końca. Rosyjska prokuratura domagała się 18 lat więzienia, a dziennikarz trafi za kratki na 16 lat. Kreml nie ukrywa, że prowadzi negocjacje w tej sprawie z USA.
Ukraińcy zestrzelili rosyjski Su-25 w obwodzie donieckim
Rosja angażuje dodatkowe jednostki, by utrzymać intensywność ofensywy
Rosjanie starają się utrzymać wysoką intensywność działań wojennych i w tym celu rozmieszczają dodatkowe jednostki — poinformował rzecznik Gwardii Narodowej Ukrainy.
Wielka Brytania podwoi wsparcie dla Ukrainy
Podczas spotkania z Wołodymyrem Zełenskim, brytyjski premier Keir Starmer ogłosił, że Wielka Brytania podwoi swoje wsparcie dla Ukrainy. Szef brytyjskiego rządu planuje wizytę w Kijowie.
Na Ukrainie odkryto plan defraudacji 138 mln hrywien przeznaczonych na potrzeby armii
Według Prokuratury Generalnej Ukrainy 30 urzędników z różnych regionów Ukrainy jest podejrzanych o spowodowanie strat w budżecie w wysokości ponad 138 mln hrywien.
„Nie ma mowy”. Scholz odrzuca możliwość zestrzeliwania rosyjskich rakiet nad Ukrainą
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odrzucił pomysł zestrzeliwania przez sojuszników rosyjskich dronów i rakiet w ukraińskiej przestrzeni powietrznej
Generał NATO: Ukraina ma teraz doskonałą strategię wojenną
Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych w Europie, generał Christopher Cavoli, powiedział podczas dyskusji w Aspen Institute, że Ukraina stosuje „doskonałą strategię” prowadzenia wojny z Rosją, ale jej przebieg staje się coraz trudniejszy do przewidzenia.
Generał podkreślił, że przebieg wojny będzie zależał od zdolności do „generowania siły”. W szczególności od tego, która strona będzie w stanie szybciej zgromadzić „wysokiej jakości siłę i wykorzystać ją, gdy ma okno możliwości”.
Prezydent Zełenski w Londynie
Unia Europejska przyznała Ukrenergo dotację w wysokości 100 mln euro na odbudowę i ochronę obiektów
Orbán obiecuje kontynuować swoją „misję pokojową” pomimo krytyki
Premier Węgier zapowiedział, że będzie kontynuował swoją „misję pokojową” pomimo krytyki ze strony Unii Europejskiej.
Orbán będzie nadal informował o swoich spotkaniach dopiero po ich odbyciu, tak jak miało to miejsce w przypadku jego podróży do Rosji i Chin.
Wywiad wojskowy Ukrainy: Rosjanie masowo odwołują wycieczki na Krym
Problemy z zapewnieniem bezpieczeństwa na terytorium okupowanego Krymu doprowadziły do masowego odwoływania wakacyjnych wycieczek do kurortów półwyspu.
Według wywiadu obronnego Ukrainy, prawie 80 proc. Rosjan odwołało wycieczki do okupowanego Sewastopola zaplanowane na czerwiec tego roku.
Sztab generalny Ukrainy: 130 starć na linii frontu w ciągu ostatniej doby
W ciągu ostatniej doby na linii frontu zarejestrowano 130 starć bojowych. Podobnie jak w ostatnich dniach Rosjanie najaktywniej działają w rejonie Pokrowska.
Rosjanie wystrzelili kilkadziesiąt pocisków na wieś w obwodzie chersońskim
Rosyjskie wojsko ostrzelało wioskę Biłozerka w obwodzie chersońskim, wystrzeliwując około czterdziestu pocisków. Władze Ukrainy informują, że zginęły dwie osoby, a wśród rannych są pracownicy medyczni.
Rosyjscy propagandyści oskarżają Aleksandra Łukaszenkę o zdradę
Władze białoruskie zniosły wizy dla 35 państw Europy. Łukaszenko niespodziewanie ogłosił, że stacjonujące na granicy z Ukrainą białoruskie wojsko wraca do koszar. Propagandyści rosyjscy atakuję białoruskiego dyktatora.
Czytaj więcej
Najpierw wycofał wojska znad granicy z Ukrainą, a teraz znosi wizy dla państw Europy. Propagandyści rosyjscy oskarżają białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenkę o zdradę.
Stoltenberg: Zmiana władzy w USA nie będzie oznaczać „końca NATO"
- Sojusz Północnoatlantycki będzie nadal istniał, jeśli były prezydent USA Donald Trump zostanie wybrany na drugą kadencję - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Zełenski będzie rozmawiał z Trumpem
Politycy mają odbyć pierwszą rozmowę od 2020 roku.
Donald Trump: Mógłbym zatrzymać wojny jednym telefonem
Wystąpienie Donalda Trumpa na konwencji wyborczej Partii Republikańskiej w Milwaukee trwało ponad 90 minut i było najdłuższym w historii. Przekonywał, że tylko on jest w stanie uratować kraj przed pewną zagładą. - Mógłbym zatrzymać wojny jednym telefonem - twierdził. Mówił także, że obecny prezydent USA zapoczątkuje „trzecią wojnę światową”.
Czytaj więcej
Były prezydent Donald Trump na konwencji wyborczej Partii Republikańskiej w Milwaukee przyjął nominację prezydencką. W 90-minutowym wystąpieniu mówił o jedności narodowej i skupiał się na atakowaniu swojego rywala Joe Bidena.
Prezydent Zełenski o zakończeniu wojny
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że świat powinien wywrzeć presję na Rosję, aby doprowadzić ją do stołu negocjacyjnego w sprawie zakończenia wojny. - Myślę, że poprzez wywieranie nacisku na Rosję możliwe jest osiągnięcie porozumienia dyplomatycznego - powiedział Zełenski w wywiadzie dla BBC.
Kim Dzong-un przyjął rosyjską delegację wojskową w miesiąc po wizycie Putina
Przywódca Korei Północnej przyjął rosyjską delegację wojskową pod przewodnictwem wiceministra obrony Aleksieja Kriworuczki, aby omówić znaczenie dwustronnej współpracy obronnej. Kim Dzong-un podkreślił potrzebę, by siły zbrojne obu krajów „mocniej połączyły się, aby dynamicznie przewodzić stosunkom KRLD –Rosja w nowej erze i odgrywać ważną rolę w obronie pokoju w regionie i na świecie”.
Jak informuje południowokoreańska agencja prasowa Yonhap jest to pierwsza oficjalna wizyta Rosji od czasu wizyty w Pjongjangu prezydenta Rosji Władimira Putina, podczas której oba kraje podpisały porozumienie o wzajemnej obronie, co wywołało oburzenie w Waszyngtonie i Seulu. Prezydent Rosji oświadczył, że sojusz ten przewiduje „wzajemną pomoc w przypadku agresji na część traktatu”, a także podkreślił, że Rosja „nie wyklucza współpracy wojskowo-technicznej” z Koreą Południową, dopóki oba kraje są objęte sankcjami międzynarodowymi.
Prezydent Ukrainy weźmie udział w posiedzeniu brytyjskiego rządu
Wołodymyr Zełenski będzie pierwszym zagranicznym gościem, który odwiedzi nowego brytyjskiego premiera Keira Starmera na Downing Street. Będzie także pierwszym od 27 lat zagranicznym przywódcą, który będzie uczestniczył w posiedzeniu brytyjskiego rządu. Ukraiński przywódca ma przedstawić radzie ministrów Wielkiej Brytanii informacje o sytuacji na froncie.
W trakcie spotkania premier Starmer i prezydent Zełenski mają podpisać umowę o wzmocnieniu przemysłu obronnego zarówno Wielkiej Brytanii, jak i Ukrainy. Londyn ma przekazać Kijowowi kolejne środki na wsparcie ukraińskich sił zbrojnych. Premier Starmer ma także ogłosić nowe sankcje na Rosję.
Relacja z czwartkowych wydarzeń
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę